Jaký byt si zvolit pro investování

Vzhledem k dnešním úrokovým sazbám na bankovních depozitních produktech je logické, že se nejeden investor poohlíží po zhodnocení peněz jinde. Čím dál tím oblíbenější je, nechávat své peníze růst prostřednictvím nemovitostí. Na to nemusíte být multimilionář, dnes už je tento způsob investování dostupný pro každého. Pro tyto účely je ideální do začátku pořídit byt, o ty bude vždy zájem. Nicméně je třeba si položit otázku – je lepší pořídit nějaký ve větším městě, nebo spíše v menším? A jak to bude se zhodnocením a likviditou? Na tyto otázky se pokusíme odpovědět v následujícím článku.

Na počátku je potřeba zvážit několik věcí:

  1. Jaké jsou volné finanční prostředky, které chcete investovat, případně jak vysoký bude hypoteční úvěr?
  2. Jak likvidní by měly být vaše peníze, tedy kdy (nebo jak rychle) budete chtít mít vaše peníze zpět?
  3. Jak vysoké riziko jste ochotni podstoupit? Protože vyšší zisk = vyšší riziko a naopak.

Pojďme se na to podívat z hlediska lokality pořizovaného bytu:

Velká města: Praha, Brno, Plzeň, Liberec, atd.

Zásadní výhodou bytů ve velkých městech je právě atraktivita umístění. Ve velkých městech je stále dost potenciálních zájemců, a tak nebude problém jej pronajmout (pokud tedy byt nebude v naprosto neobyvatelném stavu). Zájemců bude vždy dost. Vysoká poptávka navíc tlačí cenu za pronájem směrem nahoru. Další výhodou je také likvidita, tedy návratnost peněz – pro byt ve velkém městě by neměl být problém rychle najít kupce. Ovšem byty ve velkých městech nejsou vždy dostupné, možnou překážkou může být vyšší pořizovací cena. Ani ten nejmenší byt v Praze nepořídíte v současnosti pod milion korun, zřídkakdy i pod milion a půl. Oproti bytům v menších městech je zisk v poměru k pořizovací ceně také nejnižší.

Střední města: Jablonec nad Nisou, České Budějovice, Pardubice, Rokycany, Jihlava, atd.

Středně velká města jsou takovým kompromisem – zájem o lokalitu je možná nižší než ve velkých městech, ale stále je dobrý. Dále pořizovací cena bude také příznivější a díky tomu dosáhnete vyšší ziskovosti. Z hlediska občanské vybavenosti najdete ve středně velkých městech vše, co potřebujete. Pro někoho to ale přece jen nemusí být dostatečně zajímavé. Hlavní nevýhodou bude při pořizování pro vás fakt, že je už méně z čeho vybírat – čím menší město, tím menší výběr bytů ke koupi.

Malá města (ne vesnice): Chomutov, Sokolov, Teplice, Kraslice, Litvínov, atd.

Hlavním tahounem pro kup bytu v malém městě je určitě pořizovací cena. Většinu bytů, i těch větších, zde pořídíte bezpečně pod milion korun, spíše za několik stovek tisíc. Zisk u nich bývá nejvyšší – ceny nájmů v různých lokalitách republiky nemají mezi sebou tak doširoka rozevřené nůžky, jako ceny bytů. Naopak jejich provoz, údržba a jiné náklady bývají plus mínus stejné. Vyšší možnost zisku nebývá zadarmo, pojí se s ní prakticky vždy i větší riziko. V menších městech budete mít logicky méně zájemců, a tak někdy může chvíli trvat, než byt pronajmete. I při koupi bude výběr omezený, a tak je možné, že bude třeba do něj na začátku ještě něco investovat, aby se atraktivita bytu pro možného zájemce o pronájem co nejvíce zvýšila.

Zde nabízíme příklad srovnání*:

Velká města Střední města Malá města
Pořizovací cena 2.400.000,- Kč 1.200.000,- Kč 500.000,- Kč
Výše nájmu za měsíc 8.000,- Kč 6.000,- Kč 4.000,- Kč
Náklady na provoz** 2.000,- Kč 2.000,- Kč 2.000,- Kč
Odhad zhodnocení 3 % 4 % 6-10 %

* propočty jsou pouze orientační a nabídky se mohou lišit dle aktuálních cen – byt 2+kk či 3+1
** např. fond oprav, neobsazenost, drobné opravy atd.

Co ještě tak říci závěrem? Vše výše uvedené je obecný, průměrný náhled na věc. Při hledání bytu se vám určitě stane, že naleznete skupinu podobných nemovitostí, ale s naprosto různými cenovými kategoriemi. Třeba u velkých měst to opět může být lokalitou – jsou čtvrtě, které jsou žádanější, což určitě požene cenu směrem vzhůru. Na druhou stranu vám to dává prostor se soustředit například na ty okrajovější části města, která budou stále zajímavá pro zájemce, ale pro vás finančně dostupnější.

Hledáte vhodnou nemovitost k pronájmu k zhodnocení vašich úspor?
Obraťte se na nás, najdeme Vám ji, stačí jen napsat!

info(@)bydleninadoporuceni.cz

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.