Pasivní dům či nízkoenergetický dům

pasivní důmUž jste někdy slyšeli pojem pasivní nebo nízkoenergetický dům? Věříme že už ano, ale pokud ne, dnešní článek vám to osvětlí. Také si osvětlíme co to je a jaké jsou jejich výhody i nevýhody, ale zároveň i rozdíly mezi nimi. A pokud jste zaslechli fámu, kterou bychom mohli nazvat PASIVNÍ DOMY 2020, čtěte dále.

Informace zasypaly internet, že se od roku 2020 budou v Česku muset povinně stavět pouze pasivní domy, nebojte se, byla to opravdu jen fáma. Když se rozhodnete, že si chcete pasivní dům postavit, je to zcela dobrovolné, ale s dodržením přísných podmínek. A pokud si nejste jisti, kde se bude bydlet lépe, jestli v bytě nebo domě, přečtěte si náš článek. Pojďme se do toho pustit.

stahnout_button

Pasivní dům

Není tomu tak dávno, co jsme vydávali článek na téma chytrých domů a domácností, tohle je podobné fungování, ale týkající se energií. Jediný rozdíl je, že se v tomto případě nejedná o spotřebiče jako takové, ale spíše o chod samotného domu a s téměř žádnou spotřebou energií.

Co tím máme namysli? Pasivní dům bývá obvykle novostavbou, ale může se jednat o nově zrekonstruovaný dům, který musí splňovat přísné požadavky energetické úspory při provozu domu.

Ačkoli se to může zdát, že tato vysvětlivka vám nic neřekne, v překladu to znamená, že dům bude fungovat tak jako doteď, ale levněji co se týče energií, díky požadavkům na zateplení a třeba rekuperaci – zpětný odběr tepla, při kterém se vzduch z interiéru vypouští ven, ale díky kanálkům ohřívá vzduch z exteriéru, který se přivede do interiéru už ohřátý a čistý.

Tento dům dokáže spolupracovat s běžně dostupnými zdroji a dokonale je využít. Bavíme se o tepelné energii osob žijících v domě, ale i slunce a spotřebičů. Navíc díky své funkčnosti jej není potřeba vytápět, ať už díky využití rekuperace, která velmi omezí otevírání oken pro získání čerstvého vzduchu nebo využitím právě zmíněných zdrojů.

Pasivní domy

Pasivní domy tedy mohou při dodržení přísných všemožných podmínek spotřebovat energie pouze 15 až 20 dní v roce. Zní to kouzelně, že? Ušetříte tím pádem více energie za topení, ať už na tuhá paliva nebo například na elektřinu.

Je to investice do budoucna, stejně jako solární panely, kde se náklady na pořízení vracejí každým rokem, a proto topení už bude patřit mezi malé výdaje v domácnosti, a už si s nimi nikdy nebudete muset dělat větší starosti.

Ačkoli se jedná o moderní styl bydlení, nejedná se o stavební systém ani architektonický styl, ale dílčí část při navržení nového domu či rekonstrukce. Avšak pokud budete chtít stavět pasivní dům nebo ne, je zcela na vás. Samozřejmě v případě, že se rozhodnete pro tuto variantu, musíte splnit přísná kritéria, která s ním souvisí.

(Zdroj: stavba.tzb-info.cz) Vítězný pasivní dům 2018

Pokud bychom se bavili o historii, předchozím domem pasivnímu byl právě nízkoenergetický, který neměl tak přísné požadavky. U nízkoenergetických domů se uvádí roční spotřeba tepla do 50 kWh. Jedná se o domy, které nemají výrazné členění nebo výklenky (kvůli využití slunečního záření), s nadstandardní tepelnou izolací. Velké prosklené plochy jsou orientovány na jih s využitím rekuperace k dosažení minimální spotřeby tepla.

POROVNEJTE SI VAŠE AKTUÁLNÍ CENY ENERGIÍ (plynu a elektřiny), VYPLATÍ SE TO, NIC TO NESTOJÍ A MŮŽETE JEN ZÍSKAT …

Pasivní dům na klíč

Co je pasivní dům? Hlavním úkolem je ušetřit přírodu, energetické zdroje a hlavně peníze budoucího majitele. Pasivní stavby a nulové se řadí momentálně mezi špičku toho, co v dnešní době můžete mít. Díky němu získáte čerstvý a čistý vzduch, aniž byste museli vypustit drahocennou energii oknem. Zajímavým faktem je to, že dům má filtrační systém vzduchu, který je přiveden zvenčí, tudíž se nemusíte bát, pokud jste astmatik.

Vzduch je zbaven prachu a nečistot, které se v něm běžně vyskytují. Tím, že větrání probíhá průběžně, nedochází ani k tomu, že by se v domě držela plíseň nebo byl průvan. To se samozřejmě odráží i od toho, že musí být dům dokonale utěsněn a nesmějí nikde vznikat tepelné mosty, které by mohly narušovat funkčnost stavby. Je zde potřeba smysl pro detail a pečlivost.

Projekty pasivních domů

Pokud se na dům koukáme jako na celek, napadne nás určitě jak bude drahý a jak bude vypadat. Pasivní dům cena, to je celkem logické. Možná už jste slyšeli mýty o tom, jak strašně drahé jsou pasivní domy, ale my se přikláníme spíše k tomu, že je to investice do budoucna. V tomto případě je návratnost investice každý rok, který v tomto domě budete bydlet. A tak vás stavba pasivního domu nemusí vyjít draho.

(Zdroj: pasivni-stavby.com) Pasivní dům funkce

Projektů na internetu najdete určitě spoustu, stejně jako ceník jednotlivých domů. Cena pasivního domu je vždy úměrná vaší představivost a kreativitě. Pokud si budete zakládat na tom, že chcete jednoduchý a čistý dům, vyjde vás levněji než obdobný se zdobením a výklenky. Právě ty se při stavbě velmi často nenavrhují, protože zde mohou vznikat tepelné mosty a ztráty, ale vždy záleží na budoucím majiteli.

Pokud bychom si představili dva modely úplně totožného domu s jediným rozdílem – jeden by byl běžná novostavba a druhý by byl pasivní dům novostavba, cena by nebyla tak odlišná. Dokážete si představit o kolik bude pasivní dům dražší?

Navýšení bude  zhruba o 10%-15%. Přijde Vám to hodně? Pokud započítáte ročně ušetřenou energii, návratnost bude  rychlá a vaše peněženka neutrpí tolik ran. Navíc pasivní dům bude mít zhruba dvakrát větší tržní hodnotu než běžný dům. Už hledáte pasivní domy projekty? Jen pro zajímavost, pokud se pro pasivní dům rozhodnete, existují na výstavbu i dotace na pasivní domy.

Pojďme se kouknout na mýt ohledně otevírání oken. Možná jste si mysleli, že jsou okna v pasivních domech pouze na okrasu, ale nesmíte je otevírat. Opak je pravdou, ale vše má své ALE. Záleží jen na vás, stejně jako u nízkoenergetických domů viz. níže, se nedoporučuje celodenně otevírat okna na dlouhodobé větrání. Ačkoli si okno můžete na nějakou dobu otevřít a nebo i klidně na celý den, jediné co z toho získáte jsou ale ztráty. Rekuperace totiž zajišťuje plynulé a automatické větrání bez nečistot s ohříváním vzduchu, v létě chlazením.

energetická náročnost domu(Zdroj: eon.cz) Pasivní domy detaily spotřeby vs. ostatní

Pasivní domy na klíč

Pokud jste přemýšleli někdy nad tím, co je jednodušší pasivního postavit, zda malý dům nebo velký, obvykle je to ten větší. U menších samostatně stojících pasivních domů je těžší dosáhnout standardů pro pasivní bydlení než například u řadových nebo dokonce bytových domů.

Navíc pokud budete mít dobrý projekt, návratnost investice u řadových nebo bytových domů se dá zkrátit a navíc nebude takový rozdíl mezi běžnou řadovou výstavbou a pasivní řadovou výstavbou. Zkušenosti ze zahraničí nám ukazují, že ekonomicky výhodnější jsou stavby větších objemů pasivních domů.

Stavba pasivního domu bude složitá a technologicky náročná. Není tomu ovšem tak! Tento mýtus se řadí mezi nejčastější, které ve spojitosti s pasivními domy slýcháváme. Obvykle totiž při prezentaci pasivních domů vidíme nejmodernější systémy a technologie. Ovšem ty obvykle obyčejný člověk ani nemusí využít. Jediné, co z pasivního domu vypustit nemůžete, je nucené větrání s rekuperací.

Ovšem poté záleží na vás, jestli zvolíte topení plynovým kotlem nebo elektřinou. Ta je u pasivních domů také využívána, protože v tomto případě je její spotřeba minimální. Pokud si nevíte rady, co přesně zvolit, sázka na téměř jistotu je kombinace tepelného čerpadla v kombinaci se slunečními kolektory. Ačkoli tepelné čerpadlo je zpočátku dražší investice, určitě se vám vrátí a bude to spíš takový záložní plán, kde hlavním hrdinou budou sluneční kolektory.

(Zdroj:https://vytapeni.tzb-info.cz/) Tepelné čerpadlo

Dalším mýtem je fakt, že dům musí být pouze pasivní dřevostavba. Velkou výhodou je hlavně materiál. Dřevo je obnovitelný ekologický materiál, který navíc lze osadit silnou vrstvou izolace v rámci stropů a stěn, a proto se jednodušeji řeší tepelné mosty. Taktéž může být z části vyroben v dílně a poté převezen na místo, což jsou nejideálnější podmínky, protože to umožní přesnější detaily. Zároveň ale můžeme vidět zděné pasivní domy na klíč.

A posledním facto mýtus je ten, že nesmíte mít krb v pasivním domě. Jak bylo řečeno, je to facto mýtus, protože je to pravda i ne. Dá se říci, že tyto dvě věci nejsou plně slučitelné do sebe. Krb by totiž přehříval interiér, a proto by se museli vytvořit umělé tepelné mosty, které nejsou slučitelné s myšlenkou pasivních domů. Ovšem tuto záležitost lze řešit kachlovými kamny a krbovou vložkou.

Některé prvky se v pasivních domech oproti běžným domům nedoporučují, protože navyšují cenu a nejsou zcela efektivní a slučitelné s myšlenkou a přísnými kritérii pasivní stavby. Koukněte se ytong pasivní dům postaven s dotací Zelená úsporám. Pasivní domy by taktéž měly splňovat průkaz energetické náročnosti budovy kategorie A, ale jedná se tam o více aspektů (velikost, rozmanitost apod.)

Nulový dům(Zdroj: https://stavba.tzb-info.cz/)

Nulový dům

Pasivní, nulový, aktivní nebo nízkoenergetický? Kdo se v tom má vyznat? Jaký rozdíl je mezi nimi? Jediným velkým rozdílem mezi nízkoenergetickým a pasivním oproti nulovému je ten, že u nulového energii spotřebováváte, ale zároveň vytváříte. Hlavními zdroji jsou hlavně slunce, vítr nebo voda. Tyto nulové domy se řadí mezi nezávislé, které jsou plně soběstačné a dokáží s energií pracovat tak, aby pokryl veškeré své náklady energie.

Velkým rozdílem tedy spotřeba energie za teplo. Spotřeba tepla na vytápění totiž činí ročně méně než 5kWh na metr čtvereční, což je skvělé. Stejně tak jako u pasivního zde velmi záleží na umístění na pozemku, lokalitě, na terénu pozemku a mnoho dalšího. V tomto případě se klade stejně velký důraz na tepelné ztráty a mosty a jeho součástí je povinnost nuceného větrání s rekuperací.

Aktivní domy neboli plusový dům, jak se někdy nazývá, je jen malým rozdílem od aktivního, vlastně vychází z něj. Na rozdíl od aktivního umí vytvořit energii, spotřebovat potřebnou k provozu a zbylou nevyužitou může posílat a prodávat do sítě. Pro tento druh stavby platí spotřeba tepla pro vytápění ročně na 0 kWh na metr čtvereční. Jak už to z informací vyplývá, tento dům je schopen dlouhodobějšího provozu bez vnějších vstupů energií a velkým plusem je, že nezanechává uhlíkovou stopu.

Zároveň využívá obnovitelné zdroje energie, kterými jsou geotermální vrt, fotovoltaické panely, větrné nebo vodní elektrárny nebo solární kolektory. Umí vše sám a je inteligentní, kdo by takový dům, co ušetří peníze a zároveň umí vydělat nechtěl?

Nízkoenergetický dům

Nízkoenergetický dům

Pokud si myslíte, že pasivní dům je drahou elegancí a ne každý si ho může dovolit, jste na omylu. V případě, že se do pasivního domu zamilujete, ale nemůžete si ho cenově dovolit, můžete si zvolit prvky, jaké chcete vy a mít tak nízkoenergetické bydlení. Nízkoenergetické domy 2020 zažily větší osvětu a pro většinu lidí už není cizím slovem. Jaké jsou rozdíly a na co je už od začátku dát si pozor?

Při výběru projektanta i samotného projektu je dobré mít v mysli předem připravenou vizi. Může se totiž stát, že budete do projektu během výstavby tak usilovně zasahovat, že sice budete mít prvky nízkoenergetického domu, ale nebudou stoprocentně funkční. Stejně tak je dobré mít na mysli, že pokud budete chtít to, co vám na internetu nebo v kanceláři projektanta slibují (nízkou spotřebu, pohodlné bydlení apod.) nesmíte mít věčně otevřená okna a dělat opak nízkoenergetického domu.

Aby se dosáhlo nízké spotřeby, existuje na to několik způsobů. Může se jednat o kvalitnější okna, tepelnou izolaci nebo zvolit efektivnější zdroj vytápění. V tomto případě se využívá i samotných spotřebičů. Pokud topíte elektřinou, zvolíte levnější tarif, který uplatníte i na vaše spotřebiče. Rozhodně se na tyto všechny maličkosti musíte dívat jako na celek. V případě, že vaříte, budete mít více tepla než když ležíte u televize. A toho se dá využít v tomto domě.

Pokud se do nízkoenergetického bydlení zamilujete, počítejte s vyšší cenou než u běžného domu. Jak jsme ale zmiňovali výše, je důležité brát tento způsob bydlení jako investici do budoucna. Když zvolíte správný projekt, nemusí se cena navýšit ani o 10% oproti běžnému domu. A to není tolik, v případě že přemýšlíte do budoucna.

Dům by měl být postaven na jih, ale nesmí být zastíněn jinou stavbou nebo lesem. Sluneční energii tak můžeme využít nejen slunečními paprsky vkrádajícími se do domu, ale i solárními panely nebo solární krytinou. Dále se ale neosvědčila okna na sever nebo střešní okna, kdy v domě dochází k nadměrnému přehřátí.

Stavba nízkoenergetického domu je obvykle dvoupatrová s tvarem podélného kvádru, kdy jeho nejdelší strana je namířena na jih. Jedním ze základních prvků je také izolace. Ta se objevuje až v síle 50 cm. Ovšem nejedná se pouze o izolování domu jako takového, ale i garáže a půdy, aby se dosáhlo co nejmenších tepelných mostů. Stěny a podlahy přilehlé k terénu musí být dokonale izolovány, protože samotné zapuštění do země není dostačující.

Zdivo se staví obvykle co nejtenčí (24-30cm) doplněno tepelnou izolací. Okna jsou částí, kde by mohlo unikat teplo a proto se využívají kvalitní materiály a obvykle trojsklo, aby úbytek nebyl vyšší než solární zisk. Stejně tak se musí dodržovat technologické postupy, aby nedošlo k chybám a nevznikaly tepelné mosty (správně neutěsněné okno nebo kouty).

Větrání a topení je samostatnou kapitolou, kterou bychom mohli rozebírat zdlouhavě. V tomto případě se obvykle využívá rekuperace, jak již bylo zmíněno i při pasivních domech. Jedná se větrání, výměnu vzduchu a tepla samovolně, bez toho, aniž byste museli cokoliv řešit. V tomto případě neotvíráte na celý den okna, ale systém pracuje sám, takže dochází k nižší prašnosti ve vzduchu, může se i zvlhčovat vzduch a tím se zvýší komfort bydlení v domě. Rekuperace ale nemusí vzduch pouze ohřívat, ale může fungovat i jako klimatizace v létě, kdy chladí teplý vzduch z exteriéru.

rekuperace schéma(Zdroj: Luftuj.cz) Jak funguje rekuperace

Pokud jste ale slyšeli o jiné systému vytápění, je to zcela možné. Druhou variantou může být tepelné čerpadlo, které funguje na podobném principu, kde dokáže ohřívat i vodu pro tepelný systém. Velkou výhodou bychom mohli uvést vyšší výkonnost, ale velkým negativem je i vyšší cena, za kterou tepelné čerpadlo pořídíte.

A konečně, pokud se koukneme na konečný součet. Nízkoenergetický, pasivní, aktivní nebo nulový dům je více šetrný k přírodě, klade větší důraz na požadavky přírody a přizpůsobuje se jí. Je také větší pravděpodobnost, že pokud dojde k výpadku, nebudete mít větší problém díky silné izolaci a solárním prvkům, na rozdíl od toho když ho mít nebudete.

Pro inspiraci se můžete kouknout na Atrea domy, které jsou pasivní. Velmi nás zaujal jejich vzorový dům, který je v obci Koberovy. Tato obec se nachází na území Chráněné krajinné oblasti Český Ráj a právě v této obci se nachází i toto nádherné školící středisko. Řekněte sami, není nádherný?

Vzorový dům altrea(Zdroj: atrea.cz) Vzorový dům

Doufejme, že nízkoenergetické a pasivní domy ve vás nevzbudily luxusní dojem, ale uchvátily vás stejně tak, jako nás a článek vám alespoň trochu osvětil co znamená pasivní dům. Nezapomínejme, že i když na internetu kdysi běžel fám, že od budou pasivní domy 2020 povinné, nemusí to být raritou. Podpořme životní prostředí a mysleme i na další generace, které budou následovat po nás. Navíc bude mít v budoucnu vyšší hodnotu než běžný a i když je ze začátku investičně dražší, velice rád vám zajistí návratnost zpět.

stahnout_button

Ať už zvolíte jakoukoliv volbu ekologičtějšího bydlení, podpoříte planetu a možná zjistíte, že přeci jen investice se velmi jistě vyplácí i na vašem zdraví. O solární krytině a solárních panelech připravujeme článek, který vám může více přiblížit situaci, která se na trhu aktuálně odehrává. Pokud chcete jen z části rekonstruovat nebo stavět novostavbu, poptejte se po dotacích, které vám stát může v rámci ekologičtějšího nabídnout.

Standard bydlení se stále zvedá a i vy, si můžete nejen ekologičtější cestou, ale i chytrou domácností vylepšit svoje bydlení a nastavit standard, který bude vyhovovat vám i vaší rodině

POROVNEJTE SI VAŠE AKTUÁLNÍ CENY ENERGIÍ (plynu a elektřiny), VYPLATÍ SE TO, NIC TO NESTOJÍ A MŮŽETE JEN ZÍSKAT …

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář