Obytný přívěs (karavan) nebo obytný vůz

obytný vůz

Žijeme v nádherném světě, který je plný možností. Cestování dnes už není žádný problém, a pokud máme i dostatek financí, můžeme se podívat kamkoliv nás jen naše srdce zavede. Někdo miluje létání a někdo by naopak do letadla nikdy nesedl.

V našem novém článku bychom se chtěli zaměřit na způsoby cestování autem, kde si zároveň vezeme i své bydlení! No nezní to nádherně? Každý z nás o tom určitě někdy snil – cestovat karavanem, nebo obytným autem po Evropě, nebo i klidně po celém světě. Takové cestování totiž přináší absolutní svobodu, mnoho dobrodružství a poznávání nových míst na zemi.

Cestovat karavanem nebo obytným vozem má spoustu výhod! Je to takové 2 v 1, nejen že si vezete celé své bydlení včetně osobních věcí, ale když se vám někde zalíbí, můžete se tam rovnou i na nějaký čas zabydlet.

stahnout_button

!!! Doporučujeme si stáhnout do telefonu SUPER aplikaci Park4night pro karavanisty, díky které najdete parkování nejen v ČR, ale i po celé Evropě (parkoviště zdarma, placená stání, stellplatzy, kempy atd.) !!!

karavaning - novinky

Rozdíl mezi karavanem a obytným vozem

Výběr samotného vozu je velmi důležitý. Můžete volit ze zařízených obytných vozů, karavanů, nebo dodávek, které pak po vzoru moderních vestaveb předěláte na malé, ale plnohodnotné bydlení. Zajímavé inspirace od českých a slovenských “vanliferů” k přestavbách dodávek, kempování a životu na cestách najdete na jejich stránkách.

Karavan – obytný přívěs

obytný přívěs - karavan

Karavan jednoduše zaháknete za auto a můžete vyrazit. Výhodou je, že karavan můžete zaparkovat, odpojit a osobákem si pak dojedete, kam je potřeba. Menší jsou také náklady na pojištění a údržbu. Celkem příznivé jsou i pořizovací ceny, které jsou nižší, než u obytného vozu, které ovšem nyní s poptávkou kvůli aktuální situaci rostou.

Jak je to s řidičským oprávněním na řízení karavanu? Pokud má přívěs maximální přípustnou hmotnost 750 kg a maximální přípustná hmotnost celé soupravy nepřesahuje 4250 kg, nebo pokud má přívěs více než 750 kg, nesmí hmotnost celé soupravy přesáhnout 3500 kg, pak stačí řidičské oprávnění skupiny B. Na ostatní přívěsy a karavany potřebujete již vyšší řidičské oprávnění (např. B+E či C+E).

Obytný vůz

obytný vůz - obytné auto

Naproti tomu obytný vůz je vzhledem ke kompaktnosti vhodnější na cesty, kdy máte v úmyslu navštívit více lokalit a není nutné ani využívat služeb kempů. Jednoduše můžete zastavit na odpočívadle, Stellplatzu nebo na jiném místě určeném pro obytné vozy a přespat tam.

Alternativou je také přespat tzv. “na divoko”, tedy kdekoliv, kde to není vyloženě zakázané. Přespávání v obytném autě je tedy výrazně pohodlnější a prostornější, vše je k dispozici bez nutnosti vystupovat z auta.

Pořizovací cena je pak často výrazně vyšší, než u karavanu, proto je mnohdy výhodnější, raději si obytný vůz půjčit.

Na obytná auta do celkové hmotnosti 3,5 t stačí jen řidičák B, což je nesporná výhoda, vždyť obyčejný řidičák B, má skoro každý. Pro těžší obytná auta nad 3,5 t je již potřeba řidičák C.

 

Vybavení obytného vozu

vybavení obytného vozu

Obvykle bývají obytné vozy nadstandardně a plně vybavené, některé vozy je možné využívat pro letní i zimní dovolenou. Výhodou obytného vozu je variabilní a větší úložný prostor, který umožňuje převážet hodně věcí, zásob jídla, kempingové vybavení, sportovní potřeby (kola, lyže, rybářské vybavení atd.) a další příslušenství.

Možná budete překvapeni, jak luxusní může být vybavení některých obytných vozů. Samozřejmostí jsou dnes úsporná LED světla, plynový vařič, lednice s mrazákem, televize, rádio, klimatizace, elektrické a USB přípojky, solární panely, šatní skříň s osvětlením, toaleta, sprchový kout, všude v oknech zatemňovací roletky a sítě proti hmyzu, otočná přední pilotní sedadla, střešní markýza s osvětlením a kompletně vybavená kuchyňka jako v nějakém horském apartmánu.

 

Zajímavá a velmi praktická také bývá výbava samotného auta jako např. navigace s GPS, parkovací senzory a couvací kamera, automatická převodovka, vyhřívaná zpětná zrcátka, vyhřívaná sedadla, tempomat, airbagy, ABS, Isofix a mnoho dalšího.

Topení v autě bývá nejčastěji naftové, nebo plynové na propanovou bombu.

CHCETE SI PŮJČIT LUXUSNÍ OBYTNÝ VŮZ PRO LETNÍ ČI ZIMNÍ DOVOLENOU?

Stačí v rezervačním formuláři zadat kód CARTHAGO a získejte slevu 10%.

obytný vůz - půjčení

 https://www.pujcitobytnyvuz.cz/rezervace/

Pokud si budete chtít půjčit např. obytný vůz na dovolenou, můžete očekávat, že vůz bude kompletně vybaven nejen pro vaření a stravování (kuchyňské nádobí a vybavení) ale i pro spaní, tedy včetně polštářů, peřin, prostěradel, povlečení, a hygienických potřeb jako papírové a látkové utěrky, ručníky a toaletní papír.

Někdy jsou k dispozici také čistící a úklidové prostředky a drobné nářadí. Samozřejmostí jsou pak všechny potřebné kabely na nabití baterie, hadice pro napuštění vody, nájezdové a vyrovnávací klíny, bezpečnostní vesty, výstražní trojúhelník, lékárnička a další potřebné věci.

V současné době je velký zájem o karavany i obytné vozy. Lidé kupují jak nové vozy, na které se momentálně čeká až 1 rok, zájem je ale i o starší vozy, které jsou výrazně levnější a jsou ihned k dispozici.

V ČR je karavaning na vzestupu a je stále větší zájem nejen o koupi, ale i o pronájem a to ať krátkodobý např. na víkend, tak i dlouhodobý na jeden až více týdnů.

Co se týká energií a sociálního zázemí, tak každý moderní vůz je vybaven el. přípojkou s baterií, která vydrží při úsporném provozu v kombinaci se solárním panelem i několik dnů.

Když je baterie vybita, je nutné ji dobít solárním panelem, nastartovaným motorem u auta, nebo jednoduše kdekoliv, kde to je možné se připojit na elektrickou zásuvku. Dále každý vůz má vlastní nádrž na určitý obsah čisté a odpadní vody, nejčastěji to bývá okolo 100 l.

Takže čistou vodou se můžete kdykoliv osprchovat a cokoliv umýt, poté voda přechází do odpadní nádrže tzv. “šedá voda”. Jakmile dochází čistá voda a nádrž na odpadní vodu se plní, stačí na příslušném místě (kemp, Stellplatz atd.) čistou vodu doplnit a špinavou vodu vylít.

Toaleta je pak vybavena speciální kazetou cca 10 l, kterou lze snadno vyjmout a na vhodném místě vylít a vyčistit.

obytné auto zevnitř

Alkovna, polointegrál nebo integrál?

Na Campiri, jednou z největších online půjčoven naleznete snad všechny typy obytných aut a karavanů. Je důležité si objasnit, jaké jsou druhy a jaký typ vozu budete pro své cestování potřebovat.

Každé řešení má své výhody i nevýhody a hodí se tak pro jiný typ dovolené a také pro jinou skladbu posádky. Zamilovaná mladá dvojce toužící po pozorování východu slunce z matrace bude nadšená z vestavby, ve které by u rodiny s dětmi hrozila spíše ponorková nemoc.

Těm se bude více zamlouvat alkovna nebo přívěs. Někdo s sebou potřebuje brát „polovinu domácnosti“, tak uvítá velký úložný prostor obytných aut, jiný je minimalista a spokojí se jen s přihrádkami ve vestavbě.

V současné době největší luxus přinášejí obytná auta tzv. integrál.

Alkovna

alkovna

Alkovna je nejoblíbenější u rodin s více dětmi. Vyznačuje se velkorysým prostorem jak ke spaní, tak i k pobytu přes den. Děti jsou nadšené z „bunkru“ nad kabinou, kde mohou hrát hry i když venku leje jako z konve.

Rodiče ocení, že mohou dát děti spát a sami si ještě u sklenky vína povídat. Skvělá volba pro rodinnou alkovnu je například Adria Coral XL.

Z hlediska manévrovatelnosti a stability na silnici je to trochu horší. Díky „boudě“ nad kabinou řidiče budete mít velký odpor vzduchu při vyšší rychlosti, také máte vyšší podjezdnou výšku, a tak pod některými mosty nepodjedete a zcela zapomeňte i na parkování v podzemních garážích.

Spořivé typy asi ani nenadchne vyšší spotřeba. Velkou výhodou je ale vnitřní uspořádání až pro 6 osob, tedy spíše dětí. Pro 6 dospělých osob je takový vůz opravdu malý. Alkovna je ideální společník pro cestování s dětmi.

Polointegrál

polointegrál

Auto je postavené na podvozku běžné dodávky (nejčastěji Fiat, Citroen). Prostor řidiče a spolujezdce je stejný jako v dodávce, ale je zcela propojený s obytnou částí. Přední sedačky jsou často otočné a využívají se ke stolování.

Ležení mají tyto vozy vzadu. Přední postel buď chybí, nebo je umístěna pod stropem nad sezením a musí se na spaní spustit dolů – tím se však omezí obytný prostor. U některých typů aut také často zasahuje do prostoru dveří, takže po jejím spuštění se už z auta ven dostanete jen obtížně.

V dnešní době jsou ale polointegry velmi oblíbené pro své lepší jízdní vlastnosti, mají lepší aerodynamiku, nižší spotřebu a jsou nižší – oproti alkovnám. V autě se pohodlně vyspí 4 osoby a prostor v obývací části je pro běžný denní provoz dostatečný.

 

Typově je tento vůz vhodný jak pro rodinu, tak pro pro dva spřátelené páry, které ocení svižnější jízdu a menší nápadnost. Moderní polointegry s kvalitní výbavou jsou například vozy Carado. Je to taková střední třída mezi obytnými vozy.

Integrál

obytné auto Integral

Integral se od polointegry liší tím, že na podvozek běžné dodávky se v továrně výrobce obytného auta namontuje celá nástavba, takže často ani nepoznáte, z jaké továrny podvozek původně pochází.

Prostor pro řidiče tvoří s obytnou částí jeden celek a vše je tomu podřízeno. Na první pohled je to takový malý autobus.

Vůz má mnohdy sníženou podlahu, takže to pak usnadňuje nastupování i chůzi. Vnitřní vybavení bývá komfortnější, prostornější a často přináší i velký luxus.

Hlavní spaní je v zadní části auta a přední postel je sklápěcí nebo spouštěcí nad sedadly řidiče a spolujezdce. Oproti polointegrálům většinou však přední postel nezasahuje do obytného prostoru a nebrání pohybu dovnitř a ven.

Znamená to, že přední postel je spuštěná, přesto se dá sedět u stolu a nastupovat a vystupovat z auta.

Integrál je naprostý luxus mezi obytnými vozy a uspokojí opravdu každého a to včetně nejnáročnějších klientů. Příkladem může být např. vůz Carthago.

Nákup obytného auta

Pokud zvažujete koupit obytný vůz, podívejte se na stránky https://cwn.cz/, kde najdete velký výběr skladových vozů, ale zároveň si můžete objednat nový vůz s výbavou na přání. Jen musíte počítat s tím, že doba čekání na objednaný vůz může být i více jak 1 rok. Na stránkách najdete varianty Van, Alkovny, Polointegrály i Integrály.

caravaning

Půjčení obytného auta

Pokud spíše uvažujete si obytný vůz půjčit, můžeme doporučit stránku https://www.pujcitobytnyvuz.cz/, kde si můžete plně integrovaný a plně vybavený vůz pro letní i zimní dovolenou zapůjčit. Stačí si vybrat trasu, kam se chcete po Evropě vydat, vzít si pár osobních věcí a můžete vyrazit.

Můžete zažít absolutní svobodu cestování plnou dobrodružství. Podívejte se na možnosti a volné termíny.

obytná dodávka

Možnosti cestování karavanem

Když cestujete s obytným vozem nebo karavanem, máte mnohem více možností, kde přenocovat. Jste dobrodružné povahy a láká vás kempování na divoko a nebo raději preferujete více pohodlí a komfortu?

Ubytování v kempu

Pokud jste spíše konzervativní a máte rádi dostupnost služeb, bude pro vás ideální ubytování v kempu. Ve většině kempů najdete sociální zařízení, kuchyňky nebo restaurace a bistra. Kromě toho vám kempy nabízí i řadu volnočasového nebo sportovního vyžití.

Kempování na divoko

Jestliže jste spíše dobrodruzi a máte rádi více nezávislosti, můžete vyzkoušet kempování na divoko. V Evropě se setkáte s pojmenováním míst určených pro tento způsob cestování Stellplatz, kdybyste zamířili do Ameriky, museli byste si zvyknout na označení Boondocking.

Pokud vyrážíte na delší cestu nebo se chystáte do míst, ve kterých víte, že nenajdete dostatečné zázemí, měli byste myslet i na zásoby vody a dalších věci. Dostatek vody je základ jak pro hygienu, tak pro vaření.

Před cestou byste proto měli zkontrolovat a doplnit nádrž na čistou vodu. Naopak nádrž s odpadní vodou a WC kazeta by měly být pokud možno prázdné, aby zbytečně nezvyšovaly hmotnost automobilu. Doplnit byste měli i plyn na vaření, případně topení a veškeré hygienické potřeby.

Kempování v ČR

kemping

Pokud se rozhodnete poznávat krásy naší země, máme pro vás tipy na místa, kde můžete “zakotvit” na noc nebo klidně i na týden.

Samozřejmě u nás najdete řadu kempů, kam můžete s karavanem nebo obytňákem vyrazit. Některé z nich jsou skvěle vybavené, v jiných se vrátíte o několik let nebo desetiletí nazpět.

Předtím než se vydáte na cestu, měli byste si ověřit, jak vybraný kemp vypadá a jaké poskytuje služby. Zároveň byste si také, hlavně v sezóně, měli místo rezervovat předem. V opačném případě by při příjezdu mohl být kemp plně obsazen.

Zde se můžete inspirovat, v jakých kempech se můžete ubytovat v ČR, když pojedete s obytňákem poprvé.

Velmi oblíbená stránka je v posledních letech bezkempu.cz, která funguje velmi jednoduše. Najdete si lokalitu, kam chcete cestovat, a zobrazí se vám široká nabídka krásných pozemků, na kterých můžete se souhlasem jejich majitelů za poplatek “kempovat”.

A podobně jako u běžných ”booking služeb“ si toto místo pro váš pobyt rezervujete. Zaplatíte on-line a můžete vyrazit.

Toto kempování má jednu velkou výhodu a to, že si vyberete místo, na kterém jste zcela sami! Žádné přeplněné kempy a žádní “sousedé”, nikdo vás nebude rušit a vy si tak můžete naplno užít svou dovolenou.

Další výhodou je také úspora peněz, protože za toto kempování zaplatíte podstatně méně, než v klasickém kempu.

kempování v Evropě

Kempování v Evropě

Ve většině zemí v Evropě je takzvané “kempování na divoko” zakázané, na některých místech je povolené jen za určitých podmínek. Než se rozhodnete pro dovolenou na divoko, ověřte si aktuální informace pro danou lokalitu. Můžete se podívat třeba na tento článek.

Tam, kde je kempování v přírodě povolené nebo tolerované, si můžete vyndat kempovací nábytek po dobu jeho používání, při odchodu nebo před spaním je ale potřeba všechno uklidit.

Samozřejmostí by mělo být dodržování určitých pravidel – nenechávejte po sobě žádný odpad, nehlučte a parkujte s rozumem, opusťte místo tak, aby nebylo poznat, že jste na něm strávili noc.

Stellplatz

Je oficiální karavanové stání na zpevněné ploše mimo kempy, které schválila legislativa. Narazit na ně můžete u nás, ale i v Evropě. Jsou mezi karavanisty velmi oblíbené a stále se jejich počet zvyšuje.

Stellplatz je prostor, kde můžete se svým karavanem zůstat přes noc a provést základní údržbu karavanu – vyprázdnit toaletu, vylít odpadní vodu, doplnit čistou vodu, dobít baterie nebo vyhodit komunální odpad.

Kromě toho, že na Stellplatzu máte možnost provést základní údržbu, je to mnohdy levnější varianta, než kdybyste na noc zaparkovali v klasickém kempu.

Podmínky pro kempování v jednotlivých zemích

kemping pro obytná auta

V NěmeckuRakousku je v přírodě tolerována jedna noc kempování na jednom místě (mimo přírodní rezervace apod.). Na soukromém pozemku můžete se svolením majitele přespávat bez omezení. Podobný přístup mají i ve Francii nebo v Polsku, kde jsou však o něco benevolentnější.

Informace o podmínkách pro Španělsko jsou různé. Na internetu se dočtete, že v určitých regionech platí pro divoké kempování zákaz (Andalusie, Valencie), v jiných je to možné při dodržení určitých pravidel (Kantábrie), v některých můžete přespat v přírodě v určených zónách (Katalánsko, Madrid).

Dánsko umožňuje kempování na divoko ve čtyřech desítkách oblastí. Mimo ně (a zejména u pláží) hrozí pokuta.

Portugalsko nabízí spoustu oficiálně povolených míst pro přespávání mimo kempy.

Takováto místa existují i ve Švýcarsku. Kempování v nepovolených lokalitách se zde může prodražit kvůli hodně vysokým pokutám.

V Rumunsku můžete na divoko kempovat téměř všude bez omezení, v některých oblastech však počítejte s horší kvalitou silnic a na soukromém pozemku požádejte majitele o svolení.

Ve Švédsku lze kempovat kdekoli pouze ve stanu. S karavanem využijte tábořiště, RV (karavanový) park nebo stellplatz.

Podobná pravidla platí také ve Skotsku nebo na Islandu (tam mají dokonce na vhodných lokalitách pro táboření značky).

Žádného omezení se nemusíte bát v Norsku, které je díky tomu a úchvatně rozmanité přírodě, rájem pro dobrodružnou dovolenou mimo civilizaci.

Oproti tomu například v Nizozemí, Maďarsku, Rusku, Chorvatsku nebo Srbsku je “wild camping” oficiálně zakázán.

Stejně tak v Itálii, kde však najdete na mnoha místech alespoň stellplatz u pláže.

Řecko toleruje přespávání na pláži mimo hlavní sezónu (tedy kdykoli kromě července a srpna).

Území Slovenska je rozděleno na několik zón podle stupně ochrany. Volně kempovat se dá pouze v 1. a 2. ochranném pásmu (např. Malé Karpaty, Horná Orava, Latorica).

V zónách 3 až 5 (např. Vysoké Tatry, Nízké Tatry, Malá Fatra, Slovenský ráj) je táboření zakázáno a pohybovat se zde můžete jen od východu do západu slunce. Oheň si zde nikde nerozdělávejte mimo vyhrazená místa.

Pro výběr vhodného místa ve zmíněných i jiných zemích můžete využít různé aplikace, například Park4Night nebo Wild Camping Tips. Také na stránce Camperguru najdete plno zajímavých tipů na kempování v Evropě.

Kempování v Italských Dolomitech

Pokud jste milovníci hor a horských jezer, Dolomity si doslova zamilujete. Italské Dolomity máme nedaleko a každý rok objevuje jejich krásu více lidí, kteří je v létě upřednostní před italským pobřežím.

Zdejší vesnice, jezera, pastviny a typické vrcholky patří k nejmalebnějším krajinám na světě. Navíc má tato oblast na jaře a v létě naprosto jinou atmosféru, než zimní Dolomity pod sněhem a s lyžemi na nohou.

Pokud máte rádi luxus, určitě se vám bude líbit Caravan Park Sexten, není to jen obyčejné “parkovací místo”, ale naleznete zde i rozsáhlé wellness spa centrum, několik restaurací, obchody, lezeckou halu a dětský klub. Toto místo z vaši dovolené udělá opravdový zážitek.

stahnout_button

Příslušenství ke karavanům

Pokud hledáte nějaké příslušenství k vašemu karavanu, pak můžete navštívit několik zajímavých e-shopů jako např. Svetkaravanu.cz, Karavan3nec.cz nebo Movera.com.

Přejeme vám spoustu nezapomenutelných okamžiků na vašich cestách karavanem, nebo obytným vozem! Pokud ze zajímáte o karavaning či přemýšlíte o pořízení či zapůjčení obytného auta, kontaktujte nás, rádi vám poradíme …

LÁKÁ VÁS DOBRODRUŽSTVÍ CESTOVÁNÍ V OBYTNÉM VOZE?

Stačí v rezervačním formuláři zadat kód CARTHAGO a získejte slevu 10%.

VOLNÉ TERMÍNY, DALŠÍ INFORMACE A REZERVACE na www.pujcitobytnyvuz.cz.

 

 

Komentáře

Přidat komentář