Jak na pronajímání bytu?

Vlastnictví nemovitosti není automaticky spojené s jejím aktivním užíváním. Spousta lidí v dnešní době prostřednictvím vlastnictví nemovitostí zhodnocuje své finanční prostředky (a třeba ani “ve vlastním” sami nebydlí). A určitě řada dalších lidí o tom uvažuje. Nejoblíbenější jsou pro pronájem byty. Jaký je ale nejvhodnější? Spíše malý, nebo velký? Zařízený, nebo nezařízený? Lehkou úvahu na toto téma najdete v našem novém článku.

Velikost

Zde záleží na dvou faktorech: kolik chcete do koupě bytu investovat a jakou máte hrubou představu o vašich budoucích nájemnících? Rozdíl v ceně u bytu 1+kk a třeba 4+1 ve stejné lokalitě je značný a těžko budete kupovat garsonku, pokud byste rádi svůj majetek pronajímali rodině s dětmi.

Obecně platí, že menší byt snadněji pořídíte i pronajmete. Stojí prostě méně – vás z hlediska kupní ceny a nájemníka z hlediska nižšího nájmu. Naopak je tu větší pravděpodobnost, že se v něm nájemníci budou více střídat. Typickým příkladem jsou malé byty 1+kk až 2+kk ve velkých městech. Často takové bydlení využívají mladí lidé při studiích nebo jako první bydlení s partnerem. Časem se ale jejich potřeby mění (ukončí studium, narodí se jim dítě) a oni potřebují větší byt. Může se stát, že budete častěji hledat nové nájemníky. A to samozřejmě stojí peníze a čas.

Do velkého bytu většinou nalákáte stálejší nájemníky (samozřejmě není to pravidlo). Budete inkasovat vyšší nájemné, ale za cenu větší pořizovací ceny bytu. Rodina s dětmi potřebuje hlavně stabilní domov, nebude se tedy tak často stěhovat. Takový nájemník se bude snažit s majitelem vycházet co nejlépe, bude na něj větší spoleh. Bohužel, pokud budete mít smůlu nebo sami při výběru nového nájemce něco zanedbáte, náklady spojené s uvedením věcí do pořádku jsou pak mnohem vyšší než například u třetinového bytu. Pokud bude byt nějakou dobu prázdný, musíte vy jako majitel hradit dále pravidelné poplatky, je třeba brát v potaz, že i příspěvek do fondu oprav bude větší vzhledem k větší metráži bytu – u menšího bytu bude tato zátěž pochopitelně menší.

Zařízení

Zde hraje roli konkrétní preference daného nájemníka. Vždy najdete takové nájemníky, co se chtějí nastěhovat jen do zařízeného bytu. Stejně tak je spousta těch, kteří si svůj budoucí domov chtějí udělat zcela po svém nebo už zkrátka své vybavení mají. I zde můžete nalézt určité podobenství vzhledem k velikosti bytu, resp. k charakteru nájemníků. Mladí lidé, studenti nebo lidé žijící sami toho obvykle tolik nemají k nastěhování a často ocení, když je byt buď částečně, nebo zcela zařízen. Pokud se rozhodnete byt zařídit, nedělejte z něj ale skladiště vámi nepoužívaného starého nábytku. Sníží se tím zbytečně atraktivita nemovitosti a nepůsobí to prostě dobře. Zároveň do vybavení zbytečně extrémně neinvestujte (pokud samozřejmě nechcete cíleně nabízet exkluzivnější druh bydlení). Vždy je totiž třeba počítat s tou nejčernější variantou, že se nájemník nebude k vašim věcem chovat dobře a zničí je.

Ve větších bytech pro více lidí, kam se často stěhují právě celé rodiny, už můžeme předpokládat, že se nastěhují s větším množstvím věcí a tedy i se zařízením a nábytkem.

Nikdy ale neuděláte chybu, když je byt vybaven tak nějak napůl – kuchyně se základními spotřebiči: trouba, varná deska nebo sporák, mikrovlnná trouba, lednice, šatní skříň a další větší úložné prostory. Každopádně je určitě dobré nechat případnou vybavenost na vzájemné domluvě s konkrétním nájemníkem.

Lokalita

Zde je opět potřeba se zamyslet, komu chcete byt pronajímat. V centru měst nebo ve velkých městech pronajmete svůj byt téměř vždy a rychle, ale také se budou lidé u vás častěji střídat. Zase menší města dávají příslib většího zhodnocení vašich peněz, ale o tom více zde: Jaký byt si zvolit pro investování?

Může se zdát, že pronajímání bytu je tak trochu věda, ale tím se nenechte zastrašit. Není ovšem na to ani univerzální recept. Teď si shrneme, jaké otázky je třeba si na začátku zodpovědět:

  • Kolik mám na koupi volných peněžních prostředků? (případně: Budou to striktně hotové peníze nebo sáhnete po úvěru?)
  • Jak velký byt bych chtěl pořídit?
  • Na jakou skupinu zájemců o pronájem chci cílit?
  • Bude byt zařízený, nezařízený nebo něco mezi tím?
  • V jakém městě nebo v jaké části města bude můj byt?

Možná je i tak těch otázek moc a sami tápete, co by zrovna pro vás bylo to nejlepší. Nebojte se, odborníci z Bydlení na doporučení vám pomohou s hledání ideálního bytu pro investování.

info(@)bydleninadoporuceni.cz

Komentáře