Kryptoměny: podrobný průvodce (zdanění, těžba, kurzy, nákup)

kryptoměny
Kryptoměna. Slovo, co donedávna ještě nikdo neznal, ale stal se obrovským boomem, ačkoli snaha o jeho založení sahá už hlouběji do historie.

Na každé druhé internetové stránce na vás vyskakují odkazy na výhodné investování a proč je vhodné investovat do kryptoměn. Pojďme si v dnešním článku povědět více o kryptoměnách a její problematice.

Co je kryptoměna

Začněme symbolem bitcoinu na minci. Asi nejklasičtější představa toho, co bitcoin je a co je spojené s kryptoměnami. Už na začátku vás zklameme. Žádná taková mince není a nebude.

Kryptoměna je typem tzv. digitální měny, někdy také uvedeno jako typ elektronických peněz, který je novodobým druhem klasické měny. Avšak dle vyjádření Generálního finančního ředitelství se nejedná o měnu, ale o nehmotnou movitou věc.

Tyto peníze jsou tvořeny pouze elektronicky peer-to-peer (rovný – rovnému). A jakým způsobem funguje? Kryptoměna se opírá o asymetrickou kryptografii. To znamená šifrování.

stahnout_button

Šifrovací klíč pro asymetrickou kryptografii sestává z dvou částí: jedna část se používá pro šifrování zpráv (a příjemce zprávy ani tuto část nemusí znát), druhá pro dešifrování (a odesilatel šifrovaných zpráv ji zpravidla nezná).

Je vidět, že ten, kdo šifruje, nemusí s dešifrujícím příjemcem zprávy sdílet žádné tajemství, čímž eliminují potřebu výměny klíčů; tato vlastnost je základní výhodou asymetrické kryptografie.

Nejběžnější verzí asymetrické kryptografie je využívání tzv. veřejného a soukromého klíče: šifrovací klíč je veřejný, majitel klíče ho volně zveřejní, a kdokoli jím může šifrovat jemu určené zprávy; dešifrovací klíč je privátní (tj. soukromý), majitel jej drží v tajnosti a pomocí něj může tyto zprávy dešifrovat (existují i další metody asymetrické kryptografie, ve kterých je třeba i šifrovací klíč udržovat v tajnosti).“ (wikipedie.cz)

První pokusy zavést elektronickou měnu se datují do poloviny dvacátého století, ve spojení s postupným rozšiřováním internetu.

Účelem bylo zavést speciální elektronický platební nástroj, kterým by bylo možné platit ihned – rychlé platby v reálném čase – bez ohledu na hranice daných států nebo geografickou polohu zúčastněných.

Už tehdy vzniklo několik platebních internetových systémů, mezi které patřily například Ecash, Cybercash a Milicent. Jejich účelem byla úhrada malých finančních částek – mikro plateb – za ušetření nákladů, které doprovázejí tradiční proces peněžní transakce.

Ovšem nikdy nešlo o plnohodnotné nahrazení skutečných peněz, ale spíše o konkurenci směnky, šeku nebo platební karty.

Vznik bitcoinu (první kryptoměna) měl stejnou motivaci jako již zmíněné. Klasické převody peněz byly jak drahé, neefektivní – pomalé, netransparentní a hlavně neanonymní.

Pro bitcoin neplatí nic se zmíněných. Vznikl v roce 2009 na základě článku, který vyšel o několik měsíců dříve. Jeho stvořitelem je anonymní vývojář nebo skupina vývojářů, která vystupovala pod pseudonymem Satoshi Nakamoto.

V roce 2011 si této měny všimli ekonomičtí odborníci a o dva roky později i laická veřejnost. V tuto dobu procházelo euro výraznými krizemi a lidé hledali jinou alternativu. A tak začal Bitcoin růst. Rok 2013 byl rokem bitcoinu, který se ukázal jako dobrou investicí a zhodnocením majetku.

Bitcoiny lze nakupovat stejně jako jakoukoliv měnu nebo s nimi můžete spekulovat stejně jako s ostatními měnami na Forexu. Banky následně v roce 2018 spustili svoji vlastní kryptoměnu zvanou Utility Settlement Coin (USC).

Navíc má kryptoměna podobné charakteristiky jako tzv. zlatý standard. Tou je nezávislost na vládě, známá inflace a menší spotřeba. V tomto případě je měna tvořena mincemi z přesně stanoveného množství zlata nebo bankovkami, u kterých se eminent zaručuje splacením její hodnoty zlatem.

Zlatý standard je chápán jako krytí vydávané měny, bez ohledu na to, kdo je vydavatelem této měny. Měny jsou kryté fixním množstvím zlata a mají mezi sebou pevný směnný kurz. Cílem je předcházet inflačnímu zvyšování peněz v oběhu.

V roce 2019 byla dále představena kryptoměna Randpay. Protokol této kryptoměny umožňuje náhodné vybrání stran transakcí a tím redukování její složitosti. K nejoblíbenějším měnám dnes patří Bitcoin, Ether, Ripple XRP, Litecoin, NEO, IOTA. Pojďme si o nich říct více.

Takovéto mince v ruce nikdy mít nebudete.
Jedná se o digitální měnu, tudíž bez jakékoliv fyzické podoby.

Bitcoin

Považován za původní kryptoměnu. Bitcoin je technologie blockchainu. Byl navržen jako alternativa k fiatovému měnovému systému. (Fiat měna je zákonné platidlo, jehož hodnotu určuje vláda, která ho vydala.

Jedná se o typ měny, kdy je klíčová síla vlády, která ji stanovuje. Většina zemí používá tento systém, který nahradil zlatý standard.) V dokumentaci o bitcoinu, kterou vedl Nakamoto bylo uvedeno, že fiatový měnový systém, který byl ovládán centrálními bankami a malým počtem finančních institucí dovedl k centralizovanému bohatství a moci, a tak ztížil sociální a finanční mobilitu.

Úspory obyčejných lidí byly v troskách z důsledku inflace, zejména v návaznosti tištění peněz centrálními bankami.

Tento problém vyřešil bitcoin stanovením počtu jednotek, které budou kdy vydány a tím zabránili neřízené inflaci, kterou způsobil tisk peněz.

Technologie blockchainu zaznamenala, že k provedení transakce není potřeba ověření finanční instituce. Bitcoin i tak nadále zůstává nejoblíbenější kryptoměnou. Dokonce se stal tak „oblíbeným“, že první vláda ho zavedla jako státní měnu – Salvádor.

A další státy o jeho zavedení jako státní měny uvažují. Cenový pohyb bitcoinu má silný dopad na ostatní kryptoměny. V roce 2017 vznikl odštěpek bitcoin cash.

Ethereum (Ether)

Druhou nejoblíbenější kryptoměnou je právě Ether. Od bitcoinu se ale dost liší. Ethereum je název blockchainové platformy a Ether je názvem kryptoměny. Lze jí také považovat za definovaná pravidla, se kterými lze vytvářet spoustu jiných aplikací – Dapps – decentralizované aplikace.

Dappsa Etherea existují od her po první veřejné nabídky mincí (ICO).  Ethereum je platformou blockchainu pro „chytré smlouvy“. I když po Ethereu následovaly i další platformy, tento si zachoval svou pozici nejvyužívanější technologie.

Zatímco bitcoin byl zamýšlen jako alternativa k fiatovým měnám, účelem Etheru (můžete obchodovat jako s aktivem), je placení za využívání platformy Ethereum. Jedná se o užitnou měnu.

Ripple XRP

Jedná se o další užitnou měnu.  Její platforma je zřízena pro usnadnění přeshraničních převodů fiat měn efektivně. Je úzce spojen s řadou bank a také je jimi podporován.

Bývá označován za mainstreamovou kryptoměnu. Počet služeb k převodu peněz, které využívají platformu Ripple se v průběhu let zvyšoval a existuje reálná šance, že se stane součástí tradičního finančního systému.

Litecoin

Další potenciální alternativa fiat měny je Litecoin. Velký rival Bitcoinu. Jeho tvůrci doufají, že bude v budoucnu využíván k platbám každodenních potřeb.

Prezentuje se jako praktičtější a technologicky vyspělejší alternativa Bitcoinu. Litecoinové transakce mohou být výrazně rychlejší než ty bitcoinové. Bitcoin má ovšem stále jako alternativa fiat měny stále navrch.

NEO

Stejně jako Ethereum je NEO pro chytré smlouvy a Dapps. Ambicí uvedenou v roce 2014 bylo zlepšit Ethereum tím, že nabídne přibližně stejnou užitečnost prostřednictvím sofistikovanějšího systému. Je hlavním rivalem Ethernea, ale stejně mu nestíhá a nedokáže si udržet takový podíl na trhu.

IOTA

Jediná kryptoměna založená na struktuře DAG (Direct Acyclic Graph), která je vytvořena pro práci se zařízeními internetu (IOT). Ten vyřizuje mikrotransakce bez poplatků pro připojená zařízení a pomáhá udržet integritu dat. V poslední době IOTA přeskočila na přední pozice a patří mezi oblíbené obchodované kryptoměny. Má před sebou velkou budoucnost.

Takto vypadá tzv. Blockchain. Spojení počítačů a obchodníků s kryptoměnou.

Krypto peněženka

Krypto peněženka je v podstatě to stejné jako bankovní účet. Umožní vám kryptoměny přijímat, odesílat a ukládat. Jestliže chcete začít investovat do kryptoměny, je vstupním bodem, který odstartuje vaše kroky.

Jestliže přemýšlíte nad tím, proč nějakou peněženku vůbec potřebujete, je to jednoduché. Kryptoměna je digitální měna, se kterou se pracuje úplně jinak než s klasickou měnou. Kryptoměny neexistují ve fyzické formě a proto si je nemůžete uložit do klasické peněženky nebo na běžný účet.

Jestliže vás děsí koupě něčeho virtuálního, zamyslete se nad tím, co v dnešní době peníze jsou. Vaše mzda, v případě že vlastníte bankovní účet, jsou pouze čísla zapsaná na stránce – vašem bankovnictví. Vy fyzicky dostanete peníze až v případě, že vyberete z bankomatu.

Ale v podstatě vlastníte nějaká čísla i v reálném životě. Taktéž při přihlášení do svého účtu „krypto peněženky“ používáte privátní klíče, které slouží jako přístup k vaší veřejné bitcoinové adrese a pro provádění transakcí. Peněženka je v tomto případě aplikace, webová stránka nebo hardware, který se o tyto privátní klíče stará, aby byly v bezpečí.

Jakým způsobem vybrat peněženku, když nevíte, co je pro vás to nejlepší? Mysleme hned od začátku na to, že čím dražší a funkčně nadupanější peněženka bude, tím horší a náročnější bude práce s ní.

Stránka FINEX vypracovala body, podle kterých se řídit v případě, že nevíte, co vybrat. Zodpovězte si na tyto otázky a prohledejte internet. Pojďme se na ně společně podívat.

kryptopeněženka(zdroj:ciexpo.cz) Peněženka Trezor

  • Náklady na pořízení: Existují peněženky, které, lze pořídit i zdarma. V začátcích obchodování bývá tento požadavek obvykle důležitým aspektem. Pokud je však kryptoměnová peněženka zdarma, nebude ošizena o některé funkce? Nebudete limitováni omezeními v podobě prémiových funkcí, které si pak stejně budete muset dokoupit?
  • Bezpečnost peněženky: Jak dobře je peněženka zabezpečená? Co říkají recenze? Setkal se někdy někdo s krádeží kryptoměn z této peněženky? Co říkají recenze na společnost, která kryptopeněženku nabízí? Je spolehlivá? Probíhají pravidelné aktualizace? Co když ji někde ztratíte a někdo se pokusí dostat dovnitř? Je zabezpečení natolik neprolomitelné, že i když ji ztratíte, budou vaše kryptoměny v bezpečí? A budete naopak schopni své kryptoměny obnovit na jiném zařízení?
  • Množství kryptoměn: Hledáte bitcoin peněženku pro svoje BTC v hodnotě pár tisíc korun nebo peněženku pro několik stovek tisíc nebo milionů korun? V tom je velký rozdíl. Podle toho byste se také měli rozhodovat.
  • Podporované kryptoměny: Protože kryptoměn jsou tisíce, je dobré myslet na budoucnost. Možná máte zatím pouze bitcoiny, ale co když si budete chtít koupit nějaké další tokeny, bude možné je do vaší peněženky uložit?
  • Mobilita: Dá se peněženka lehce skladovat, přenášet a používat kdekoli? Jak s ní zacházet a jak o ni pečovat, aby data v ní uložená byla v bezpečí?
  • Uživatelská přívětivost: Nabízí možnost intuitivního ovládání? Má jednoduché rozhraní?
  • Pohodlí: Umožňuje peněženka možnost okamžitého nákupu kryptoměn, nebo musíte kryptoměny kupovat na jiné platformě a přesouvat je tam a zpět? Můžete se ke své peněžence připojit z mobilu i z počítače? (finex.cz)

Vždy ovšem myslete na bezpečnost. Není ideální ušetřit na kryptopeněžence pár tisíc, když vám z ní může někdo ukradnout statisíce. Zamyslete se pořádně, jak moc chcete investovat. Ovšem nikdy nestavte bezpečnost na nižší než první místo.

Prvním krokem je výběr peněženky. Vyberte způsob, kterým chcete peněženku používat. Na trhu se objevuje hned několik druhů – mobilní, programové nebo fyzické. Taktéž lze nechávat digitální měnu na některé z burz, což ovšem není úplně nejbezpečnější způsob, na které hrozí kyberútoky.

Jako první si představíme hardware krypto peněženky. Tento typ je podobný jako USB disky, ve kterých můžete držet měnu v největším bezpečí.

Používají se tak, že se připojí přes kabel nebo Bluetooth a i když jsou transakce prováděné reálně přes obrazovku vašeho počítače, samotné potvrzení a odehrávající se proces probíhá mimo něj, v zabezpečeném zařízení.

Jestliže ztratíte vaši hardwarovou peněženku nebo ji poškodíte, lze ji jednoduše obnovit pomocí klíčových slov (tzv. seed), která zadáte při nastavení nového zařízení a zapíšete se na poskytnuté kartičky. Nejideálnější hardware krypto peněženkou je Trezor.

„Řádově stojí 1500 Kč, což za zatím nejbezpečnější variantu uložení kryptoměn, rozhodně stojí“, podotýká investor a obchodník s drahými kovy a kryptoměnami, Ing. Michal Nedbal.

Jako druhou tu máme mobilní krypto peněženku. V tomto případě se jedná o méně bezpečnou formu, jelikož si peněženku stahujete do vlastního mobilu.

Ne vždy je dobré nechávat všechno na jednom místě. Musíte si sami říct, zda je pro vás tento typ vyhovující. Asi nejideálnějším typem, pokud chcete mobilní peněženku je Trust Wallet. Jako třetí typ je počítačová peněženka.

V tomto případě se jedná o stejný typ jako mobilní, ale stahuje se do počítače. Zajímavou počítačovou peněženkou je například Exodus. Možná úplně nejrozšířenější je Satoshi Wallet, pro Android i iOS. Instalace a „nahrání prvních peněz“ zabere řádově minuty a její používání je snazší než bankovní účet, říká Michal Nedbal.

Online peněženky – webové stránky, aplikace do telefonu nebo programy do počítače mohou mít i jednu změnu. Reálným držitelem nejste vy, ale starají se o ně držitelé dané služby.  Mohou se používat jako rozšíření do prohlížeče – například Meta Mask.

Zdanění kryptoměn

Od března roku 2022 mají Rakušané povinnost zaplatit daň za kryptoměnu. Daň je stejná jako u cenných papírů – 27,5 procenta. Nezáleží jak dlouho kryptoměnu držíte, neplatí ani časový test a tak se nelze od daně osvobodit.

Jak je to tedy u nás? Co musíte udělat a zaplatit, aby si na vás neposvítili? Ministerstvo financí vidí kryptoměnu jako zásobu vlastního druhu. Účetní legislativa u nás na ni nahlíží jako na zboží či v případě těžby – vlastní výrobky –  ovšem ne jako na finanční majetek. Při držení kryptoměny se vás zdanění netýká.

Povinnost zaplatit daň vzniká až při prodeji kryptoměny za jinou nebo za peníze. Musí se ovšem jednat o prodej se zisky, jinak se na vás daň nevztahuje.

Pokud už jste mírně pokročilý a znáte již základy o obchodování, další část je i daň. Pro fyzické osoby platí daň 15%. Jestliže si budete dělat daňové přiznání za rok 2021 a už jste v tomto roce obchodovali/prodali kryptoměnu, počítejte se sazbou 23% při přesáhnutí 48 násobku průměrné mzdy (za rok 2021 zhruba 141 700 Kč za měsíc).

Bohužel u kryptoměn nemůžete využít tříletý časový test, kterým bychom se osvobodili od daně z příjmu, jako jsou třeba akcie.

Pojďme se podívat z čeho se daně vypočítávají. Základem daně je rozdíl mezi pořizovací a prodejní cenou. Jestliže jste kryptoměnu kupovali postupně za rozdílné ceny, jejich pořizovací cena je určena stejně jako u jiných forem zásob.

Metodou ve světě účetnictví – FIFO (First in → First out, daníte tak, jako kdybyste první koupenou kryptoměnu prodali jako první) nebo klasicky aritmetickým průměrem. Je důležité spočítat si obě varianty, ačkoli se to zdá nepodstatné, výsledek se může velmi lišit.

Jestliže přemýšlíte o tom, jak obejít zákon a nedanit peníze, ani při koupi movité věci se dani nevyhnete. Kryptoměna se nepovažuje za peníze. Pokud si za kryptoměnu koupíte dodávku, neuzavíráte kupní smlouvu, ale směnnou smlouvu.

Daňová povinnost vás nemine, ale záleží na kupní ceně auta za směňované bitcoiny. V případě, že jste koupili bitcoiny za 10 tisíc korun dodávka stojí 110 tisíc korun, musíte zdanit rozdíl mezi příjmy a výdaji, tudíž 15 procent ze 100 tisíc korun.

kryptoměny

Jestliže vytěžím bitcoin, musím z něj zaplatit daň? Zde panuje hromada nejasností a zákon není přesně stanoven. Obecně platí, že daň bude zaplacena až při jeho prodeji. Těžba kryptoměn se také nepovažuje za příjem, ale nabytí věci vlastní činností.

Od základu lze odečíst výdaje nutné k vytěžení kryptoměny (grafická karta, elektřina vynaložená na těžbu,.) nebo lze využít paušálně 60 procent z dosažených příjmů. Jestliže těžíte kryptoměnu soustavně, je nutné zřídit si živnostenské oprávnění.

Existuje zde ale výjimka, kdy daň platit nemusíte. Jestliže obchodujete s cennými papíry nebo kryptoměnami a váš roční příjem nepřesáhne 30 tisíc korun, jste osvobozeni od daně.

Ovšem je důležité si tyto pravidla hlídat. Co se stane, když opomenete zdanění zisku z prodeje krypta nebo cenných papírů?

„Stejný jako za opomenutí zdanit jakýkoliv jiný příjem. Správce daně doměří daň z nepřiznaného příjmu podle platné sazby pro dané zdaňovací období, dále doměří penále ve výši 20 procent z neuhrazené daně a úrok z prodlení, který činí 8 procent nad repo sazbu.

Pokud daňový poplatník nepřiznal daň nad 100 tisíc korun, bude pravděpodobně čelit trestnímu stíhaní.“(cc.cz; Michal Jelínek)

Bohužel nejvíce případů opomenutí zdanění kryptoměny přichází ve formě anonymních udání. Důležité je myslet i na fakt, že pokud investujete přes prostředníka typu Revolut nebo Fumbi, kde nejste držitelem tokenu, ale investujete do portfolia, musíte se o zdanění postarat opět vy.

Prostředníci vám obvykle připraví podklady, na základě kterých budete muset své příjmy zdanit. Konečnou daň také ovlivní i složení investičního portfolia.

Těžba kryptoměn

 

Těžba kryptoměn

Těžba jako taková není proces, ke kterému potřebujete ostrý nástroj, abyste v hromadě zeminy vykutali diamant. Stačí propůjčit výkon vašeho počítače k potřebám bitcoinových či jiných transakcí.

Případně k převodům dalších digitálních měn a za to následně získáváte odměnu. Zní to jednoduše, ale realita je jiná.  Jak jsme již řekli, přirovnávat kryptoměnu k běžným penězům sice lze, ale funguje na zcela jiném systému.

Všechny údaje krypto měnových transakcí uchovává tzv. blockchain. Je to decentralizovaný řetězec nebo-li účetní kniha.

Jejím hlavním přínosem je správnost údajů, v níž obsažených, které neověřuje jedna jediná entita, ale obrovské množství na sobě nezávislých počítačů z celého světa.

Hlavním prvkem fungování blockchainu je nutnost zajistit, aby se na kontrole údajů a přidávání nových článků podílelo co nejvíce počítačů. V takovém případě je nereálné, že by jedna mocná entita mohla začít údaje falšovat.

Narazila by tak na nekompatibilitu dalších prvků sítě a tak by musela vynaložit takový výpočetní výkon, velké množství elektřiny, jako kritický počet zbylých počítačů.

Vysoká spotřeba energie není v případě těžby kryptoměn chybou, ale bezpečnostním prvkem. Pro těžbu lze používat i pohon z obnovitelných zdrojů energie. Motivací k těžbě je vidina vlastního zisku – za poskytnutí výpočetní techniky. A co se vlastně těží? Těží se poslední článek řetězce plateb – blok transakcí.

Ten obsahuje údaje o platbách, informace o předchozím článku řetězce a zároveň šifru, kterou musejí procesory rozlousknout, aby byl blok s danými transakcemi platný a šlo ho přidat do blockchainu.

Aktuálně za těžbu Bitcoinu dostanete 6,25 bitcoinu za každý vytěžený blok. V současnosti už ale nelze dolovat bitcoin v domácích podmínkách, především kvůli cenám elektřiny.

Jakým způsobem těžit?

Jak těžit grafickou kartou i ASIC minery? Klíčem je výkonný počítačový hardware (grafické karty u altcoinů) a levná elektřina. Je zde vyšší konkurence a tak je zapotřebí investovat do výkonnějšího hardwaru. Musíte počítat s velkým opotřebení a častou výměnou. Níže uvádíme způsoby, kterým těžaři dobývají.

Bitcoin a ASIC minery – Pro těžaře, kteří to myslí vážně – investice desítek tisíc korun

Těžba grafickou kartou – Lze využívat i grafické karty na hraní her, lze zapojit více karet naráz, čím silnější kumulovaný výkon, tím více těží

Těžení je vlastně matematický úkol, který řeší přidávání bloku do blockchainu, společně s informováním ostatních těžařů. Je spojeno s odměnou vyjádřenou v kryptoměně. Kdo šifru vyřeší první, bere zisk.

Odměna je tak 6,25 bitcoinu. Ty se v případě Bitcoinu generují každých 10 minut. Již zmíněná odměna ale po letech klesá na polovinu. S vývojem Bitcoinu se nejedná o malé peníze, ovšem všichni víme, jak je kryptoměna pomíjivá. K tomu se přidává zisk z transakčních poplatků.

Každá bitcoinová platforma v sobě zahrnuje poplatek, který více zvyšuje motivaci těžařů, aby do těženého bloku přidali právě tu konkrétní transakci. Kdo zaplatí vyšší poplatek, ten se dočká rychlejšího potvrzení platby a těžaři vyšší odměny.

Jestliže si nedokážete představit, jak taková těžba vypadá v realitě, jeden příklad tu máme. Těžba kryptoměny probíhá i u nás a není od nás daleko. Na samotném okraji Prahy probíhá těžba kryptoměny v protiatomovém krytu.

Cena těžby ethereumu, která je třikrát levnější než těžba Bitcoinu vyjde měsíčně zhruba na 300 tisíc měsíčně a spotřebu asi 110 MWh, jak zmínil v rozhovoru těžař Jakub Pokorný.

Kurzy kryptoměn

Jestliže nevíte, kde se takové kurzy hledají, tak se dá říci, že skoro všude. Nám se líbí web Finexu, kde je krásně zobrazena hladina jednotlivých kryptoměn a její výkyvy.

Na sledování kryptoměn najdete spoustu stránek, záleží jen na vás, jakou si vyberete. Pokud investujete přes prostředníka, s největší pravděpodobností i vy budete mít možnost ve svém účtu vidět grafy kurzů kryptoměn.

Jestliže začínáte a vůbec nevíte, která bije, zkuste zvolit prostředníka, který vás naučí jak kurzy hlídat, co jsou příznaky klesání a stoupání. U kryptoměny vám ale všeobecně všichni sdělí, že není nic na 100 procent.

Kurzy kryptoměn(Zdroj: kurzy.cz)

Taktéž stránky Kurzy  jsou přehledné a dostanete z nich to, co potřebujete. Vidíte přesný vývoj kryptoměny, stejně jako na ostatních stránkách. Po rozkliknutí dané měny se vám rozklikne okénko s krátkými informacemi o kryptoměně a také aktuální kurz, který přeskakuje každou chvilinkou.

(zdroj:finex.cz)

Takto vypadá například stránka Finexu. Na tomto webu ale nenajdete jen kryptoměnu, ale vývoj akcií, komodit a indexů. Jestliže si danou měnu rozkliknete, vyskočí na vás okénko o tom, kde se měna vzala, něco o jejím vývoji apod. Za tohle dáváme velký palec nahoru, protože se můžete dozvědět o jiných méně známých kryptoměnách, které se v obvyklých kurzech neobjevují v “trendech”.

Jak nakoupit kryptoměny

Nejjednodušším způsobem jak se dostat ke kryptoměně je nakoupit jej v automatech – bitcoinových bankomatech. Naleznete je ve větších městě – Praze, Brně nebo Ostravě. V současné době v naší republice stojí okolo 50 bitcoinových automatů. V zahraničí bývají častější.

Nákup kryptoměny je poměrně jednoduchý. Opět si nachystejte mobilní telefon s vaší kryptopeněženkou. Na bitcoinmatu vyberete kryptoměnu, buď bitcoin, nebo jinou, pokud je automat nabízí.

Následně zvolíte částku, kterou chcete za kryptoměnu směnit. Automat vás vyzve, abyste pomocí QR kódu naskenovali svou kryptopeněženku, není tedy nutné něco někam z mobilu přepisovat.

Tento QR kód můžete mít připravený i na papíře. Poté do automatu vložíte vámi zvolenou sumu, za kterou chcete kryptoměnu koupit a potvrdíte svůj nákup.

Některé bitcoinmaty mají tiskárnu, na které si můžete o svém obchodě vytisknout potvrzení. Kryptoměna, kterou jste si nakoupili, se objeví ve vaší bitcoinové peněžence během chvíle. Stačí počkat, až váš požadavek dorazí na burzu a bude zaznamenán.

Výhodou

  • Hravě zvládne i začátečník
  • Anonymita
  • Hotovost vyměníte za bitcoiny prakticky ihned
  • Neřešíte online převody

Nevýhodou

  • Musíte mít bitcoin peněženku – investice navíc
  • Automat může mít vyšší poplatky
  • U nákupu vyšších částek musíte mít ověření – verifikace klienta

Další možností je nákup přes směnárnu. Větší výhodou než nákupu přes automat je širší výběr kryptoměny. V automatech najdete nejčastěji jen bitcoin.  Online směnárny umožňují nákup, ale i prodej kryptoměny.  V tomto případě jste svým pánem a můžete obchodovat dle vašeho uvážení.

Velký výběr ovšem může být jak výhodou, tak nevýhodou. Pokud jako začátečník, začnete investovat do neznámých měn, nemusí to dopadnout dobře. Určitě je ze začátku lepší investovat do těch prověřených. Nevýhodou je také to, že ne všechny jsou legální – používejte raději ověření Kriptomat nebo Simplecoin.

Jestliže vyberete směnárnu, kde chcete investovat, je důležité stáhnout si do mobilu krypto peněženku. Zjistěte si, jakou platbu směnárna umožňuje, aby byla s vaším způsobem kompatibilní.

Obvykle je to převodem nebo platba kartou. Ta je sice rychlejší, ale má dražší poplatky. Ve formuláři vyplníte za kolik peněz chcete nakoupit a hned vedle se vám ukáže, kolik kryptoměny koupíte. Vyplníte email a adresu kryptopeněženky, kterou máte v aplikaci.

Stisknete „vytvořit objednávku“ a poté budete přesměrování na platbu – pokud platíte kartou, tak na platební bránu. Jestliže jste vybrali převod, přijde vám email o pokynech k platbě. Jakmile se váš nákup potvrdí, obdržíte informaci do emailu i vaší peněženky, kam se přepíše kryptoměna.

Výhody jsou

  • Rychlý a velmi jednoduchý nákup kryptoměny
  • Vhodné i pro amatéry
  • Koupě za české koruny
  • Platba kartou nebo převodem

Nevýhodami jsou

  • Při větším nákupu budete muset ověřit svou identitu
  • Musíte si stáhnout bitcoinovou peněženku
  • Při převodu čekáte delší dobu na kryptoměnu

S kryptoměnou můžete obchodovat, aniž byste ji vlastnili. Využijte nákup na burze, kde nemusíte instalovat peněženku a i přesto máte možnost obchodu. Stejně jako i akciové burzy se obchod zprostředkovává mezi zájemci o prodej a nákup. Dle jejich požadavků na prodej/nákup – množství, cena, rychlost obchodu apod.. Za zprostředkování si burzovní společnost účtuje samozřejmě poplatky (obvykle se jedná o 1% z obchodu). Obvykle se jedná o zahraniční burzy, kde lze platit eurem nebo dolarem. Najdete ale i burzy, kde zaplatíte českou korunou.

stahnout_button

Nebo můžete využít fyzické nakupování, které je čím dál více v oblibě. Tento proces může být rychlý, ale i zdlouhavý. Funguje to klasicky. S druhým obchodníkem se domluvíte na nákup kryptoměny.

Vy mu předáte hotovost a kód nebo QR kód na vaší peněženku. On vám následně přeposílá danou částku kryptoměny. V tomto případě můžete najít na internetu hodně případů fyzických prodejů, ale dávejte si pozor, aby vás někdo neokradl a nezmizel.

Jestliže obchodujete s někým cizím, zvolte prvně veřejné místo na první schůzku. Odradí to podvodníka od nekalostí. Doporučujeme také vytvořit si raději více krypto peněženek a „tu hlavní“ nikomu neukazovat.

Kde na takové osoby narazíte? Je to třeba Facebook. Existuje několik desítek skupin, kde se můžete poohlédnout, po správném prodejci. Další variantou může být LocalBitcoin, kde se domluvíte jak na osobní předání nebo online převod.

Nákup přes online platformy je jedna z variant, kde se musíte ověřit. Například na již zmíněném LocalBitcoins po ověření vybíráte z nabídek fyzických osob. Pokud vás nějaká zaujme, komunikujete pouze s ní. Může to být ale i zdlouhavé.

Následně přes stránku i uzavřete obchod. Každý obchodník na platformě má uvedeno, jakým způsobem lze platit – například Paypalem.

Závěrem malé poděkování Ing. Michalu Nedbalovi za odborné rady a pomoc při tvorbě tohoto článku. Více o Michalovi, obchodníkovi s drahými kovy a kryptoměnami.

Komentáře

Přidat komentář