Videoprohlídky nemovitosti: jak pomáhá video při prezentaci

videoprohlídka nemovitostiTak jako v mnoha jiných odvětvích, i v oboru prodeje a pronájmu realit se mnohé změnilo. Pryč jsou doby strohé inzerce v Annoncích, kdy každý řádek navíc znamenal zvýšenou cenu za uveřejnění, o nějakém zvýraznění textu nebo nedejbože ilustrujícím obrázku ani nemluvě. Všeobecně tištěná inzerce (a tiskoviny vůbec) zažívají svůj soumrak. Jednak to umožňují nové technologie sdělování informací a jednak v této hektické době, kdy čas jsou peníze, každá minuta, kterou člověk získá pro sebe nebo svou rodinu, je možná ještě cennější.

A zastaralé jsou také svépomocí sestavené prezentace v PowerPointu. S nástupem internetu a elektronické komunikace se všem otevřely dosud nevídané, netušené možnosti. V pohodlí svého domova získáváme nejen rozsáhlé informace z kdejaké oblasti – více či méně pravdivé, ale zvykli jsme si po internetu nakupovat a sdílet virtuálně své životy. A se špičkovými technologiemi vývoje mobilních telefonů už ani nemusíme být v teple svého domova. Veškeré žití – pracovní i soukromé – se smrsklo do placičky 7×15 centimetrů a na tu jsme napojeni kdekoli a kdykoli 24 hodin denně. Je jiná doba a pokrok nezastavíš…

stahnout_button

A tak i prodej nebo pronájem bytu nebo domu – ať už jste prodávající nebo kupující – se odehrává na internetu. Samozřejmě, že osobní prohlídka je nenahraditelná a ve finále může ovlivnit  nebo zvrátit vaše rozhodnutí, ale zaujme-li vás objekt na základě videoprezentace už před tím, než do něj vstoupíte, ušetří vám to spoustu času objížděním realit po vlastech českých. Dobře zpracované video vám poskytne poměrně věrohodnou představu o nemovitosti a vy můžete  rovnou vyselektovat místa, která nesplnila vaše očekávání. V poslední době se ukazuje, že při prezentaci hrají vedle kvalitních fotografií či popisu, také videa (videoprezentace a videoprohlídky) významnou roli a to vše dobře zpracované dokáže navýšit cenu nemovitosti řádově o 10 %.

Proč vlastně videoprohlídka

Drtivá většina lidí, kteří se zajímají o koupi nemovitosti, zabrousí na internet a mezi nabídkami realitních kanceláří si už dnes vybírají téměř výhradně ty, které v rámci svých služeb nabízejí nějakou formu videoprezentace. Z hlediska marketingu je potřeba tuto službu „prodat“ pokud možno hned na hlavní stránce srozumitelným symbolem u konkrétní nabídky nemovitosti, tak, aby bylo zřejmé, že nemovitost je prezentována tímto způsobem.

Potenciální zájemce s největší pravděpodobností rozklikne právě tu. Umístěním videoprezentace na Facebooku, Instagramu nebo YouTube se dále rozšiřuje dosah nabídky. Sociální sítě vládnou světu a ty důležité věci se odehrávají právě tam. Virtuální realita se promítla i do trhů s nemovitostmi.

Prezentace prodávané nemovitosti je jednoznačně stěžejní. Vlastnit můžete i naprosto exkluzivní nemovitost, ale pokud nebude kladen ten správný důraz na její prezentaci na trhu, prodej může být jen velmi složitý, nebo dokonce nemožný. Proč tomu tak je?

V první řadě jde jednoznačně o emoce, na které se prostřednictvím videa snažíme zapůsobit u potenciálního kupce. Ať je to jak chce, často náš úsudek ovlivní vnější první dojem a marketingoví specialisté to velmi dobře vědí. V jakékoli branži. Inzerát, byť se sebekvalitnějšími fotografiemi těch nejdůležitějších prostor (které jsou nezbytností a měly by být standardem), je stále jen inzerát plný různých parametrů a celkem strohých informací o výměře zastavěné a užitné plochy, stavu budovy, zasíťování, případné rekonstrukci ap. Někomu to může stačit, ale většina z nás chce o dané nemovitosti vědět co nejvíce, než se za ní vypraví nebo bude uvažovat o koupi. Video by mělo obrazem odpovídat na všechny otázky, které by zájemce kladl makléři.

V hlavní roli…

Video v první řadě nabízí mnohem širší pohled na prezentovanou část nemovitosti, můžete ji zhlédnout v poctivých 360°, v plné kráse, se vším všudy. Sympatický moderátor by vám měl být přívětivým průvodcem po celém domě. Lépe se tedy díky tomu dokážete orientovat v prostoru a dispozici. Spolu s ním si můžete projít všechna zákoutí domu nebo bytu, zaměřit se na zajímavé detaily interiéru i exteriéru.

Spíš si tak představíte, že zde například budujete svůj domov, a to je přesně to působení na emoce, které je žádoucí. Ne nadarmo se říká, že máte způli prodáno, jakmile si zájemce například začíná představovat, jak rozestaví nábytek v právě prohlíženém bytě nebo přemýšlí, kam nasází rybízy a angrešty.

Navíc pro člověka je daleko snazší, srozumitelnější a pohodlnější vnímat spíš obraz, než psaný text. V porovnání s účinností je obrazové zpracování čehokoli daleko efektivnější. Nejenom jíme očima, ale především nakupujeme očima.

Dá se také říct, že videoprohlídka může všem zúčastněným ušetřit spoustu času. Kvalitně zpracovaná videoprohlídka může být natolik efektivní, že kupec je i bez přímé prohlídky rozhodnut, že má zájem a na místo jede už víceméně jen učinit konkrétní nabídku. Nebo naopak přijde na to, že daná nemovitost není pro něj vhodná, že jeho představám neodpovídá a na prohlídku se už vůbec nevydá. Šetří čas svůj, čas realitního makléře, který občas podniká prohlídky s lidmi, kteří hledají spíš jen inspiraci, a současně tak dá možnost jiným vážnějším zájemcům.

Benefity videoprohlídky

Fotografie jsou standardní nezbytnou součástí každého realitního inzerátu, ale mohou být pořízeny někdy velice účelově. Aby nemovitost působila co nejlépe, záměrně z obrázků mohou být vynechány určité problematické části prezentované nemovitosti (nevzhledná skvrna na stěně, prasklá dlaždička, odhalené dráty, špatný výhled atd.), které by mohly někoho, kdo nemá v plánu více nebo méně rekonstruovat, odradit hned na první pohled.

Každý chce své zboží vystavit v co nejlepším světle. Video z nemovitosti více odhaluje a opět kupci reálněji dokresluje celkový dojem. Budete vědět, na čem jste, co by vás čekalo, zda jsou zobrazené nedostatky spíš kosmetické nebo by vyžadovaly náročnější stavební úpravy, a v tom případě byste jako kupující mohli například přiměřeně licitovat o ceně. Díky videoprezentaci ale budete bude mít také větší důvěru v makléře i prodávajícího, protože se ani jeden nebojí ukázat reálný obrázek toho, co nabízejí. A důvěra v obchodě je velmi důležitá.

Video samozřejmě má dále také tu výhodu, že do vnímání zapojuje více smyslů, konkrétně zde navíc kromě zraku i sluch. Ve videu může být zakomponována buď vhodná hudba nebo také komentář makléře či prodávajícího. Zde se nabízí prostor pro uvedení dalších doplňujících informací, které například v inzerátech nejsou nebo nemohou být. Ve videu se dá přesně komentovat to, co si divák prohlíží a upozorní Vás na věci, které Vám z pouhého prohlížení fotografií či čtení popisu mohou snadno uniknout – ať už ty dobré, nebo ty ne zcela dobré.

Další devizou tohoto způsobu prezentování nemovitosti je možnost časosběru (do určité míry ovšem). Pokud na prodej nespěcháte, můžete si dovolit ve videu zachytit atmosféru ročních období. Při prodeji bytu to nejspíš smysl nemá, ale při prodeji domů – zvláště s pozemkem, nebo vzrostlou zahradou – můžete zdůraznit proměny v čase jednoho (půl)roku. Jestliže jsme na začátku řekli, že videoprezentace má vyvolat emoce, tak virtuální procházka po rozkvetlé nebo zasněžené zahradě je přesně to pravé.

Zakomponování videoprohlídky či videoprezentace je tedy jednoznačně výhodou, která bude při prodeji na Vaší straně. Ocení ji určitě i samotný zájemce, který hned v prvopočátku dostane maximum informací. Je tedy na místě vybírat takového partnera pro prodej nemovitosti, aby zvládl i toto.

Zásady zpracování videoprohlídky

Je dobré vědět, že videoprohlídka má své opodstatnění všude tam, kde je možný plynulý pohyb kamery při průchodu jednotlivými místnostmi či na pozemku. Posléze je tedy možné pomocí vhodného střihu dosáhnout wow efektu. U malých objektů či místností je to ale složitější – kamera ubere na velikosti místnosti a potenciál videa díky stísněným podmínkám není možno naplno využít, může dokonce klienta odradit, proto je v menších prostorách vhodnější formou právě videoprezentace, složená z fotografií s titulky nebo komentáři makléře, případně dalšími prvky.

Při videoprohlídce se ale snažíme především vyzdvihnout přednosti nemovitosti, jakými jsou například skvělá lokalita a okolí, či přednosti nemovitosti samotné (výhled, veliká okna, zasklená lodžie, prostorná kuchyň s jídelnou, krbová kamna, přilehlá garáž či zahradní domek…) a její kontext s okolím. Na exteriér se velmi často zapomíná, přitom je to důležitý rozhodující faktor pro kupující a zároveň ve videoprohlídce vypadá okolí efektně, snažíme se ukázat nemovitost jako součást celku a okolí, do kterého zapadá.

I proto jsme Vám nedávno představili službu záznamu videí a fotografií z ptačí perspektivy – natáčení za pomoci dronu. Tato služba už není ničím výjimečným. Některé realitky ji nabízejí v rámci celkového komplexního balíčku služeb pro své klienty, ale existují i nezávislé firmy, které se na natáčením z výšky zabývají a mají vyřešená všechna legislativní povolení s tím spojená. Pohled na svět z výšky má své kouzlo. Můžete si tak udělat opravdu reálnou představu celkového začlenění nemovitosti do nejbližšího okolí, a to může přidat k vašemu finálnímu rozhodování další faktor. Zjistíte například, že máte kolem sebe hluboké lesy, nedaleko rybník, uvidíte, kudy vede železnice nebo kde se nachází nejbližší zástavba. Výstupem z dronu může být jak video (ve  formátu .mp4 nebo .MOV), tak fotografie, a vše se dá snadno připojit na web ke všeobecné prezentaci.

Důležitá je také optimalizace pro všechny druhy  zařízení (počítače, mobilní telefony, notebooky, tablety, iPhony), která se přizpůsobí kterémukoli internetovému prohlížeči a kterémukoli operačnímu systému (Windows, Apple, Android ap.). V současnosti se videoprohlídka jeví jako nejúčinnější marketingový nástroj, který během relativně krátké doby může sdělit kupujícímu vše podstatné, rychle, zábavně, možná trochu účelově, srozumitelně… Je jisté, že inzerát opatřený videoprezentací, si prohlédne daleko víc zájemců, některé statistiky říkají až čtyřnásobně.

Není neobvyklé, že někdo listuje realitními inzeráty jen tak, pro zábavu, a představuje si, jaké bydlení by si pořídil, kdyby vyhrál hodně peněz ve sportce. Nebo si někdo prohlíží inzeráty proto, aby si udělal alespoň orientační představu o cenách všeobecně, s výhledem do svého budoucna, až bude mít rodinu…, ale při té příležitosti může jako tip přeposlat odkaz na video někomu ze svých známých, o kterých ví, že shánějí něco podobného v konkrétní lokalitě. Takový člověk může pracovat jako Realitní partner.

Videoprezentace i videoprohlídka  prodávajícímu významným způsobem pomohou posunout nabídku nemovitosti na vyšší úroveň a získat tak náskok před ostatními nabídkami, a kupujícímu nabídne nadstandardní bonus v podobě třetího rozměru pohledu na potenciální nové bydlení. Spokojení by měli být všichni, i když je třeba počítat s tím, že zpracování videoprezentace je trošku zohledněno v ceně transakce.

Ukázka profesionálni videoprohlídky

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

 

Jak jste se mohli přesvědčit výše, hudební podkres ve videu je velice důležitý. Hudba by neměla video přebíjet, a to ani svou hlasitostí či příliš rychlým rytmem. Jinak budete podbarvovat honosnou vilu v centru velkého města a jiný hudební doprovod zvolíte, pokud budete mít v portfoliu horský penzion uprostřed sjezdovky. Video by nemělo být příliš dlouhé, 2-3 minutky stačí… Ti, kdo surfují po internetu, zpravidla nemají moc trpělivosti a ochoty zdržet se na nějaké stránce víc, než je nezbytně nutné. Do těch pár minut je třeba vměstnat nejdůležitější informace o objektu a jeho okolí.

Stejně tak je důležitá i role moderátora, který Vás videem provází. Jde to i bez něj, ale nevyužije se pak celý potenciál, který videoprohlídka přináší. Nemovitost je díky moderátorovi – vypravěči – průvodci opravdovější a pro zájemce hmatatelná. A samozřejmě má význam i jeho mluvené slovo, které by mělo mít i přidanou informační hodnotu, nemělo by tedy v hudebním podkresu zanikat, ale také by ho nemělo výrazněji přebíjet. (Pro ty, kteří jsou zvyklí pracovat s vypnutým zvukem, nejsou od věci titulky.)

Špetka humoru u verbálního projevu je jenom ku prospěchu, dají se tak překlenout slabá místa nabízené nemovitosti. Budoucí majitel by měl nabýt dojmu, že všechno je řešitelné a případné drobné nedostatky sám zvládne hravě odstranit a že rozhodně nesnižují cenu nemovitosti.

Moderátor by měl vzbudit důvěru svým příjemným vystupováním, vkusným oblečením, kultivovaným projevem, měl by být s kamerou kamarád a měl by ve vás vyvolat dojem, že prostory, kterými vás provází, dobře zná a vy byste mu měli věřit všechno, co řekne.

Videoprohlídka na úrovni

Můžete se sice pokusit natočit si video sami, dostupnou technikou s tím, co máte – mobil, tablet…, ale dělejme každý to, co umíme dobře. Rozdíl bude jistě viditelný na první pohled. Profesionální realitní agentura se postará o to, aby všechna výše uvedená pravidla platila, aby podklady pro tvorbu videa byly kvalitní, stejně jako postava moderátora – realitního makléře, vašeho průvodce. Vše začíná scénářem a přípravou objektu k natáčení.

Samozřejmostí je profesionální vybavení. Následná úprava a střih jsou  také velmi důležitou součástí, na které si dáváme záležet. A to proto, aby ve videu nebyla hluchá místa a video přiměřeně „plynulo“, jednotlivé prvky se navzájem nepřebíjely. Aby těch pár minut bylo co nejlépe využito, bez zbytečných nicneříkajících záběrů.  Jednoduše si dáváme záležet, aby bylo efektivní, přiměřeně dlouhé a zájemce o nemovitost nadchlo. Vše musí být zrežírováno tak, aby se potenciální zájemce ani vteřinu nenudil. A výsledek v podobě obchodní transakce na sebe nenechá dlouho čekat.

stahnout_button

A tak si to shrňme

Videoprohlídka – výhody:

  • maximum informací (obrazem i slovem)
  • úspora nákladů (odpadnou zbytečné prohlídky)
  • urychlení prodeje (klient už má informace)
  • zvýšení komfortu klienta (budou vám důvěřovat)
  • časová úspora (zájemci jdou na prohlídku s velkým zájmem)
  • efektivní dosah (zobrazení na všech platformách a sítích)
  • zvýšení úrovně firmy (profesionální full service)

Dnes je bohužel stále mnoho makléřů či realitních kanceláří, které si stále nedávají dostatečně záležet na samotných fotografiích, o videu nemůže být ani řeč. Udává se, že videoprohlídky nabízejí asi 2 % makléřů. Nebo videoprezenatci / videoprohlídku vytvářejí až v rámci nějakých nadstandardních služeb, na které nedosáhne každý, případně se jimi vůbec nezabývají…

Přitom by v současné době našly uplatnění víc než kdy jindy – přinejmenším do doby, než se situace kolem nákazy koronavirem zcela uklidní, kdy opadne vlna strachu z toho, že se s někým potkáte blíž jak na dva metry a podáte si s ním ruku.

My ale děláme videoprohlídky už dávno a všude tam, kde to má přidanou hodnotu. Videoprohlídky či videoprezentace  jsou pro nás samozřejmostí, přesvědčte se v ukázkách naší práce:

Kontaktujte nás a nechte si vytvořit atraktivní videoprohlídku nemovitosti!

Komentáře

Přidat komentář