Dodavatel elektřiny – srovnání cen elektřiny

Úspora peněz za energie je velmi příjemná záležitost pro každého z nás. Může se to týkat elektřiny, ale samozřejmě i plynu. Ať už jste někde v pronájmu, nebo bydlíte ve vlastním bytě či domě, vždy pro vás bude důležitá měsíční platba za energie. Dnes už je dokonce možné, mít energie úplně zdarma! Stačí si jen najít dobrého poskytovatele elektřiny a plynu.

Dodavatel elektřiny a distributor elektřiny

Všechno začíná od počátečního bodu, musíte mít dodavatele nebo distributora elektřiny, pokud chcete svítit a topit. Pojďme si ale říci, jaký je rozdíl mezi dodavatelem elektřiny a distributorem elektřiny.

Distributor energie se vám přidělí podle území, ve kterém energii odebíráte, čili si ho vy sami vybrat nemůžete. Na našem území najdeme tři velké distributory, kterými jsou PRE, ČEZ A EG.D. Poplatky se tvoří z regulovatelné složky ceny, která je pevně stanovena ERÚ (Energetický regulační úřad), ale o tom si ještě povíme více.

Dodavatel elektřiny je ten, kdo na energetickém trhu nakupí energii a přeprodává jí lidem jako koncovým zákazníkům. V tomto případě si dodavatele vybíráte vy sami. Na rozdíl od distributorů je u nás dodavatelů o mnoho více. Konkrétně více než 350, takže máte opravdu na výběr koho zvolit.

stahnout_button

Zároveň je velkým rozdílem i fakt, že poplatky tvoří neregulovatelnou složku ceny, kterou jako jedinou může dodavatel ovlivnit. Čili můžete posoudit jaké dodavatele elektřiny budou nejvhodnější ve srovnání. A k porovnání cen energií vám stačí chvilička.

Pokud bydlíte v nájmu, pravděpodobně si nebudete moci vybrat jakého dodavatele nebo distributora si zvolit, ale je využit ten, který byl v předchozím nájmu. V případě že se energie bude přepisovat na vás jako nájemníka, což je dnes velice běžné, budete mít pravděpodobně možnost změny. Někdy se ale můžete domluvit s pronajímatelem, zda je to vůbec možné a za jakých podmínek. Stáhněte si náš předávací protokol, může se vám hodit.

Pokud patříte do druhé varianty, kdy vlastníte nemovitost, je zcela na vás, jakého dodavatele si vyberete a můžete tak porovnat škálu výhod více dodavatelů i distributorů. Tak se koukněte na  to, jak na změnu elektřina dodavatelé.

(Zdroj:https://odpovedi.usetreno.cz/)

Na mapě vidíme území jednotlivých distributorů.

 

Srovnání cen elektřiny

Ještě před samotným srovnáním cen elektřiny bychom si měli říci, z čeho se vlastně taková cena za energii skládá. Konkrétně se jedná o tři části: regulovatelnou část, neregulovatelnou a daň.

Regulovaná část se skládá z ceny za distribuci elektřiny, která je následně dělena ještě na dvě části – poplatku za distribuci poskytnuté energie a poplatku za rezervovaný příkon. Dále se skládá z ceny ostatních služeb, které jsou poplatek za podporu OZE, systémové služby a poplatek operátorovi trhu.

Přejdeme tedy k druhé části a tou je neregulovatelná část, která se skládá z ceny za každou odebranou MWh a dále poplatku za správu odběrného místa, který je fixní.

Posledním dílkem do skládačky je poté daň. Tato daň se platí za každou spotřebovanou MWh, takže tuto část se dá říci, že můžete ovlivnit. Druhou část úplně neovlivníte a to je DPH nebo-li daň z přidané hodnoty, která konečnou cenu ještě zvýší, jedině tím, že nebudete plýtvat a nebudete mít na kontě vysoký počet MWh..

Pojďme se ale kouknout na slibované srovnávače cen energií. Pokud hledáte srovnávač, který vám nebude lhát a lákat vás na sladká slova, ale bude vám muset říct pravdu, bude to složitější. Mnoho dodavatelů i distributorů totiž ne vždy hraje úplně čestnou hru. Mnohdy do těchto kalkulaček a počítadel nacvakáte veškeré údaje a chcete znát alespoň hrubý výpočet.

Ovšem místo cifry se vám objeví něco ve stylu “Ozveme se vám.” a vy v daný moment nevíte nic. Je jasné, že pokud chcete konkrétní a individuální propočet, kalkulačka vám ho nikdy nespočítá a budete muset počkat na výpočet od dodavatele elektriky.

Takže místo sumy  získáte mnohdy akorát otravný telefonát, kde se vás budou snažit utáhnout na vařené nudli, jak se říká, aby vás dostali. Pokud se k vám budou chovat arogantně a nebo vás dokonce do něčeho tlačit, rozhodně se nedejte. A vždy dejte jen na slušné chování.


(Zdroj: eru.cz)

Rozhovor by měl být milý a měl by zodpovědět všechny vaše otázky, pokud tomu tak nebude, věřte, že to není dodavatel, ke kterému chcete jít. Samozřejmě vám doporučíme srovnávače elektřiny, které alespoň fungují, aby změna dodavatele elektřiny byla rychlá, pokud to bude výhodné! V případě že bude drahá, tak vás nemusí trápit, je to přece elektrika dodavatele, ne vaše.

Jako první srovnávač, který funguje je od samotného ERÚ, kde si můžete vypočítat energii. Je přehledný a najdete tam opravdu dostatek informací a možností, někdy je odchylka od jiné nabídky jen pár korun. Je to dobrý srovnávač, ale na druhou stranu se jedná pouze o srovnání distributorů, takže nikdy nebudete moci v této kalkulačce srovnat zároveň i dodavatele. Může se stát že ceny nejsou úplně přesné, protože mnohdy můžete dostat neveřejnou nabídku, kterou srovnávač nenalezne. Druhý srovnávač se nám velice líbil a nesmíme ho tu opomenout. Má i pěkný a lehce zapamatovatelný název, který zalichotí. Stránka freeforyou má taktéž svoji kalkulačku a dokáže alespoň zhruba (nezapočítávají distribuci do ceny) vyhodit výsledek. Ovšem neumí jen to, dokáže vám zajistit energii zdarma, pokud přivedete tři kamarády k nim.

Freeforyou úvodní video

Mezi další můžeme zařadit například Innogy, Tarifomat nebo srovnejto (které asi každý známe z televizní reklamy), kde najdete širokou škálu distributorů i dodavatelů energie. Můžete zde i zakliknout možnost seznámit se s neveřejnými nabídkami, o kterých vás budou informovat po telefonu. Co je zároveň velkou výhodou je i hodnocení jednotlivých nabídek, zákaznického servisu a podmínek. To vše zjistíte na jednom místě!

Jak vybrat dodavatele elektřiny

Ať už hledáte nejlevnějšího dodavatele elektřiny nebo nejvýhodnějšího dodavatele elektřiny, dejte si pozor na některé podmínky. Každý český energetický dodavatel nemusí být totiž nejvhodnější. Například dodavatel elektřiny a plynu Elimon problémy má, ale netají se s nimi. Je pravda, že mnoho článků ukazuje na to, jak skvělý je, ovšem na pár stránkách najdete i opak.

Třeba fakt, že pokud máte přeplatek, Elimon vám ho nemusí ani vrátit a započte ho do kterékoli další splatné pohledávky – obvykle na úhradu zálohy v následujícím fakturačním období. Zároveň pokud zapomenete zaplatit měsíční zálohu, Elimon vám pošle  písemné upozornění, za které si účtuje 150 Kč, což není levná záležitost.

Podobným příkladem je i Lama Energy a sankce. Paní Jana, která dva roky odebírala od Lama Energy (dále jen LE) se rozhodla přejít k ČEZU už v říjnu a  jelikož má LE tříměsíční výpovědní lhůtu, mělo přesně navazovat datum, kdy paní může přejít. Výpovědní lhůta u LE skončila v lednu, kdy smlouva s ČEZem měla vstoupit v platnost od února.

Ovšem paní Janě přišla pokuta za nedodržení podmínek z důvodu, že komunikovala v době s ČEZem o budoucím odběru energie. Na tyto hloupé odstavce si dávejte pozor a pořádně je ve smlouvách přečtěte.

(Zdroj: lamaenergy.cz)

Úspora energie v domácnosti

Úspora energií může být doma věčným tématem. Každý by nejraději ušetřil co nejvíce, ale kde vlastně začít? Je jasné, že rodina s dětmi bude mít pravděpodobně větší spotřebu než starší pár, který topí tuhým palivem. Ovšem je důležité zaměřit se i na podmínky.

Mnohdy vám dodavatelé i distributoři pohádkově levnou energii, ale kde je vlastně pravda. Pokud stále vybíráte nebo jen po očku sledujete, jestli i sousedů není tráva zelenější, buďte na pozoru. Mnohdy se může stát, že se necháte zlákat na relativně levnou energii, ale nepřečtete důkladně podmínky a to vás následně může stát vaše peníze.

Prostudujte bedlivě smlouvy i podmínky, může se stát, že malá hvězdička vás přivede do maléru. V podmínkách může být například zapsáno i to, že se smlouva automaticky prodlužuje nebo sankce a vysoké pokuty.

A ani smlouva na dobu určitou není přílišnou výhrou. Jsou velice rizikové v případě, že obvykle je nelze vypovědět nebo jen pokud zaplatíte smluvní pokutu, která se mnohdy vyšplhá až do několika tisíc korun, opatrně!

Další problém může nastat, pokud máte uzavřenou smlouvu na dobu určitou s vaším stávajícím dodavatelem a zároveň podepíšete novou smlouvu s jiným dodavatelem.Starý dodavatel po vás může vyžadovat zaplacení odstupného (pokud bude na výpovědi trvat) a téměř totéž může udělat i dodavatel nový. Zaplatíte pokutu za to, že nový dodavatel požaduje, abyste od něj začali odebírat energii.

Nejlevnější dodavatel elektřiny

Nejlevnější dodavatel elektřiny 2020 byl možná ten, ke kterému jste se rozhodli přejít. V roce 2019 se  zhruba každý třináctý Čech rozhodl přejít k jinému distributorovi energie. Je vidět, že se Češi zajímají o to, co měsíčně platí a zároveň se pomalu učí hledat lepší a lepší dodavatele. Ovšem fakt, že některé jsou podvodné a je potřeba si na ně dávat pozor.

Pokud hledáte férového dodavatele, zkuste se kouknout na tyto parametry a pokud s nimi budete souhlasit, jděte do toho. Určitě první parametrem bychom řekli cenu, jenže cena není úplně tím prvním stupínkem, kterým bychom měli začít. Ačkoli na to dodavatelé elektřiny lákají, nenechte se zmást. A srovnejte si dodavatele energií podle následujících kritérií.

Zkuste se nejprve podívat do obchodních podmínek nebo požádat někoho známého, kdo od dodavatele odebírá, aby vám ukázal obchodní podmínky, které jsou velmi důležitou částí, jak jsme již zmínili. Dále bychom mohli přidat cenu a smlouvu a komunikaci. Pokud chcete přejít k někomu, určitě by se k vám měl chovat mile, nepůsobit znuděně nebo naopak by na vás neměl hned tlačit a nutit vás do něčeho, co ani nechcete.

Běžně dodavatelé mají i bezplatné zákaznické linky, které jsou dnes skoro samozřejmostí. malým benefitem, který nemá úplně každý, ale pomalu se rozvíjí jsou online zákaznické portály, přes které si odběratel může sám změnit výši zálohy. Je to jednoduché. Stáhněte si předávací protokol a mějte energii pod kontrolou při prodeji nemovitosti.

Nejlepší dodavatel elektřiny

Jak jsme již zmínili výše, pokud hledáte nejlevnějšího dodavatele elektřiny, zkuste se kouknout na freeforyou (výše jsme již zmiňovali jejich kalkulačku), která funguje na zajímavém a lákavém systému. Nemusíte hledat úsporu energie, ale najít kamaráda, co do toho půjde s vámi. A zároveň pomůžete dobré věci, proč by ne?

Jak to celé funguje? Jedná se o systém, kdy si můžete například na rok vyzkoušet jak to celé funguje. Doporučíte třem kamarádům tohoto dodavatele a v případě, že k němu přejdou, dostanete 500 Kč za každý doporučený elektroměr a plynoměr ( a to každý rok, co budete u Freeforyou). V tomto případě by se jednalo o částku 1500 Kč za tři vaše kamarády.

Ovšem co se ještě načítá vám k plusu je fakt, že za každou MWh spotřebovanou vaším kamarádem dostanete 20 Kč, a proto můžete velice rychle ušetřit na vaší konečné ceně za spotřebovanou energii. Pokud vás tyto informace zaujaly, možná jste našli vašeho nejlepšího dodavatele energií. A proto už nemusíte hledat jiného dodavatele elektrické energie.

Koukněte se jak to funguje u Freeforyou

Porovnání cen energií

V případě, že hledáte porovnání cen energií, můžete se zeptat i po známých, jak jsou spokojeni se svým dodavatelem/distributorem. Pokud si nejste jisti, zkuste se kouknout na kurzy, kde zjistíte ceník jednotlivých dodavatelů, i zde si můžete nastavit svůj kraj a sazbu elektřiny, do které spadáte. Pokud si nejste jisti, najdete tuto sazbu zapsanou ve vaší minulé faktuře od vašeho dodavatele či distributora. Tato sazba je zásadní v zadávání do kalkulačky ke srovnání cen energií. Tak si najděte nejlepšího dodavatele energií!

(Zdroj: Kurzy.cz)

Změna dodavatele plynu

Změna dodavatele plynu bude obdobná jako ve výše uvedených případech a nemusíte začínat pouze úsporou plynu v domácnosti tím, že budete řešit úsporu tepla. Zkuste si najít srovnání dodavatelů energií. Pokud se pro nějakého rozhodnete, rozhodně nezapomeňte, že před podpisem smlouvy byste si měli nechat předložit celou smlouvu, platné obchodní podmínky a ceník aktuálních služeb.

Pokud si chcete ulehčit práci, můžete dát dodavateli plnou moc a tím se celý proces urychlí a vy nebudete muset řešit zdlouhavé jednání s dodavateli. A to všeobecně platí pokud děláte výběr dodavatele elektřiny a hledáte úsporu energií.

Úspora plynu v domácnosti ale není jedinou úsporu, kterou můžete provést. V případě, že přemýšlíte nad tím, jak nejlépe snížit náklady v domácnosti, zkuste úsporu elektřiny nebo úsporu vody, kterou snadno ovlivníte. Úspora vody v domácnosti je totiž asi nejlépe zvládnutelným uspořením. Pokud jste velice šetřivý, můžete zkusit místo vany 3x týdně vanu pouze jednou týdně nebo zkrátit proces sprchování.

V případě, že potřebujete ušetřit ještě více, můžete vyzkoušet vodu z vany a nádobí využít i jiným způsobem. Jelikož dnes existují druhy ekologických mycích prostředků i sprchových mýdel, můžete s vodou po umytí zalévat květiny nebo ji využít na splachování záchodu.  Bude vás to stát více času, ale ušetříte kačky, které se vám můžou hodit.

Srovnání dodavatelů elektřiny

Lámete si hlavu jakého dodavatele elektřiny nebo jak zjistit dodavatele elektřiny? Nechte si zdarma zpracovat Energetický audit a budete mít jasno. Pokud si chcete zjistit něco více, koukněte se například na dtest, kde si můžete ověřit i víc informací o dodavatelích.

Seznam dodavatelů elektřiny může být dlouhý a tak vy si nemusíte být hned jisti, ke komu to bude nejlepší. Mezi velikány patří i známý EON dodavatel, který byl nejlevnějším dodavatelem elektřiny 2019. Ale pokud hledáte přesné porovnání cen elektřiny od různých dodavatelů, musíte nakouknout do kalkulaček a zjistit, co pro vás bude výhodnější.

Zároveň tu máme dodavatele s produktem Bohemia Energy Energie a++, kde můžete mít energii i za velkoobchodní cenu, pro vaší domácnost. Bohemia Energy ceník energie a++  je stejná jako ta, která je aktuální na trhu elektřiny. A proto víte to, za co platíte.

(Zdroj: Kurzy.cz) Dodavatelé energií srovnání

Změna dodavatele energií

Změna není vždy jednoduchá a navazuje na ní i nejistá cestička. Je ale zcela jasné, že pokud si jí nevyšlapete vy, tak nikdo. Už dlouho přemýšlíte jak na úsporu elektrické energie v domácnosti? Každoroční čekání na obálku s nejistým číslem nemusí být tak strašidelné. Energie zdarma je boží, či ne?

Jak vlastně funguje proces a co dělá Freeforyou za vás? Dá se říci, že velkou část a i to, co vás mnohdy ani nenapadne. Freeforyou nakoupí a dodá energii přímo k vám, vyúčtuje vaše odběrné místo, komunikuje zároveň s distribucí a také jí platí. A samozřejmě předává data státu a udržuje licence na obchod s energiemi u ERÚ. Současně reklamuje stav měřidel a mnoho dalšího.

Jako bonus každý klient dostává finanční odměnu za to, že odebírají od Freeforyou (dále jen FFY). A to se vyplatí, nemyslíte? Zároveň pomůžete na dobrou věc, na kterou  FFY přispívá (Dobrý anděl a Nadačnímu fondu Veroniky Kašákové, který je na podporu dětí v dětských domovech – za vaší každou spotřebovanou MWh přispěje 1 Kč). Není tohle dostatečný bonus k tomu, že se spotřebovanou energií vás nemusí hřát jenom nohy, ale i u srdce?

Pokud vás stále ještě trápí úspora energie, tak se podívejme i na fakt, že v případě, že se necháte pouze informovat a vyplníte tak formulář, který vám zabere zhruba 20 vteřin, do 24 hodin dostanete nezávazné srovnání cen. Po vyplnění formuláře budete požádáni o vyúčtování elektřiny a plynu. Zároveň získáte jednoduchou administrativu, přímé spojení na  linku a rychlou komunikaci přes WhatsApp.

stahnout_button

Jestliže máte zájem se dozvědět něco více o Freeforyou, máte možnost se kouknout na stránky dtestu, kde byli vyhodnoceni za rok 2018 nejvýhodnějším dodavatelem.

V případě, že chcete získat Energetický audit zdarma a nechat si nezávazně porovnat cenu energií, ale máte smlouvu se starým dodavatelem, můžeme vám pomoci (ověříme k jakému datu je možné ukončit a přejít k jinému dodavateli), aby vše probíhalo hladce a vy jste zbytečně nemuseli platit pokutu za předčasné ukončení smlouvy.

Komentáře

Přidat komentář