Cenová mapa prodaných bytů, domů, pozemků, stavebních pozemků, případně nájemného bydlení Vám poskytne reálnou informaci o současných cenách na realitním trhu. Ať už je to hlavní město Praha nebo okresní města Brno, Olomouc, Plzeň nebo třeba Ostrava, cenová mapa zahrnuje přehled o prodaných nemovitostech v celé České republice.
Nejucelenější Cenová mapa zachycuje všechny prodané nemovitosti za dané období po celé republice. Je to unikátní aplikace, která zobrazuje na jednom místě reálné ceny nemovitostí, protože ne vždy se podaří nemovitost prodat za cenu, za jakou je inzerována. Do plusu i do minusu. Je to užitečný nástroj jak pro odbornou veřejnost, makléře, znalce, odhadce, hypoteční ústavy, tak i pro laickou veřejnost a developery.
Jsme tu pro Vás, a proto se Vám snažíme pravidelně poskytovat ten nejlepší servis a informovat Vás o novinkách a zajímavých tématech z realitního trhu. Podívejte se na přehled prodaných nemovitostí našeho týmu za posledních cca 12 let a to včetně prodejních cen!
Když se ohlédneme zpět v čase, do roku 2021, který realitním trhem velice “zamával” a průměrný růst cen nemovitostí dosahoval podle HB indexu 19,97 %, šlo tak o bezkonkurenčně největší nárůst cen nemovitostí za celou historii HB indexu (Indifikátor cen nemovitostí). Již v druhé půlce roku 2022 ale přišel na nemovitostním trhu zlom.
Ve třetím kvartále roku 2022 nastalo výrazné zpomalování růstu cen a místně i zlevňování nemovitostí.
Hlavními důvody stagnace růstu cen nemovitostí, nebo dokonce regionálního poklesu cen v roce 2022 byly vysoké úrokové sazby hypoték, které v prosinci přesáhly v průměru hodnotu 6 %, zpřísnění podmínek pro získávání hypoték, vysoká inflace a drahé nemovitosti, jejichž ceny byly podle České národní banky až o 40 % nadhodnocené.
Nemovitostnímu trhu se na začátku roku 2023 částečně ustálil a dále můžeme očekávat postupný pokles cen nemovitostí, dle predikcí by mohl meziročně dosáhnout až 14%. Tento pokles by však nemusel nastat díky postupnému zlevňování hypoték.
Zdroj: Jaký je vývoj cen nemovitostí v roce 2023 v ČR | Zpasti.cz
Cenová mapa čerpá z dostupných informací katastrálních úřadů na základě kupních smluv, realitní inzerce a skutečných prodejních cen, a souhrnně obsahuje přibližně 30 milionů záznamů o prodejích nebo pronájmech bytů, domů, stavebních pozemků i pozemkových parcel. Jsou to údaje, které jsou užitečné pro všechny. Pro prodávajícího, aby měl cenové porovnání nemovitosti podobné té jeho, i pro realitního makléře, který může svého klienta nasměrovat k reálné tržní ceně nebo mu naopak doporučit lepší cenu v závislosti na stavu budovy nebo podle regionu, ve kterém se objekt nachází. Většinou se po rozkliknutí příslušné ikony zobrazí také fotogalerie nebo videoprezentace konkrétní prodané nemovitosti, takže si můžete udělat pro porovnání představu opravdu důkladnou.
Část těchto služeb je placená, některé služby můžete využít zdarma. Přibližně jednou za čtvrt roku se databáze ve spolupráci s katastrálními úřady aktualizuje, takže se dá spolehnout, že uveřejněná data jsou opravdu ta nejnovější. Současně mohou informace, které obsahují cenové mapy, posloužit jako podklad ke statistickým účelům, pro porovnání, kolik lidí pořizuje byt, dům, pozemek, kdo využívá služeb hypotečních bank, kdo financuje sám apod.
Využití je mnohostranné. Součástí aplikace jsou cenové mapy pozemků, stavebních pozemků, bytů, domů atd. Potřebné informace zde naleznete, pokud:
I když jsou tyto dvě záležitosti úzce propojené, každá poskytuje různé podrobnější informace svého druhu.
Katastr nemovitostí umožňuje získávat podrobné údaje týkající se vlastnictví bytových a nebytových jednotek, pozemků a staveb včetně zákresu do katastrální mapy, jejich očíslování, včetně informací o zástavních právech, věcných břemenech a různých jiných řízeních. Možnost nahlédnout do údajů katastru umožňuje i internetová aplikace.
Cenové mapy se na katastr nemovitostí odvolávají s možností zde zjistit parametry realit v konkrétních regionech. S cenami a ekonomikou vůbec se kvůli událostem posledních let a měsíců dějí nepředvídatelné věci. Nikdo Vám teď nedá spolehlivou radu, zda nákup nebo prodej bytu či domu odložit na pozdější dobu, nikdo přesně neodhadne, jak se zachovají banky a jak se budou vyvíjet hypoteční sazby, ale všeobecně se dá říct, že nejvyšší ceny za metr čtvereční má samozřejmě Praha. Pokud budeme vycházet z dat, která porovnávají prosinec 2022 a leden 2023, pohybovala se cena za metr čtvereční okolo 120 000 Kč a nyní ceny začínají mírně klesat. Oproti tomu v lednu 2021 kupec zaplatil průměrně přes 100 000 Kč za metr čtvereční. V centru metropole se cena pohybuje dokonce kolem neuvěřitelných 200 000 Kč/m2. Jako příklad si můžeme uvést také jednu z našich prodaných nemovitostí – v roce roce 2009 jsme prodali byt 3+1 na Praze 5 na Smíchově za cenu 3 790 000 Kč, v porovnání s ním jsme v roce 2022 prodali podobný byt o velikost 4+kk v té samé lokalitě za cenu 6 900 000 Kč to znamená, že procentuální nárůst v čase 11 let je 82%!
V těsném sledu Prahu dohání Brno, Olomouc, Hradec Králové, Plzeň… Ostrava a Ústí nad Labem zůstávají na samém konci žebříčku. To vše jsou vám schopny odhalit cenové mapy, takže čas, který věnujete průběžnému sledování aktuálních prodejů, se v konečném důsledku vyplatí.
I majetek státu můžete porovnat s cenovou mapou ČR
Málokdo možná ví, že i stát nabízí nepotřebný majetek – movitý i nemovitý – institucím i veřejnosti. Nabídka se odehrává formou elektronických aukcí, za určitých podmínek, a můžete zde sledovat jejich průběh i výsledky. Stát nabízí všechno, od mobilů, výpočetní techniky, elektroniky, automobilů, nábytku, starožitností, zvířat apod. Ale také tu můžete najít zajímavé pozemky nebo nemovitosti, ať už k bydlení nebo k podnikání.
I v tomto případě, pokud se budete chtít elektronické dražby účastnit, Vám pomůže cenová mapa ČR. Přinejmenším k tomu, abyste měli porovnání a nenechali se aukcí dotlačit k nesmyslné ceně.
Cenové mapy jako pomocník
Cenové mapy mohou být užitečné i v situacích, které v životě občas řešíme. Už je docela běžné, že mladé páry před vstupem do manželství uzavírají předmanželské smlouvy. A tak sonda do cenové mapy bytů nebo domů může pomoci odhadnout hodnotu nemovitosti ještě před uzavřením sňatku.
O dost nepříjemnější je situace, kdy se manželství rozvádí a tahanice o společný majetek bývají často důvodem pro zbytečné protahování soudních rozhodnutí. I v tomto případě se dá vycházet z informací cenové mapy.
A konečně ty nejsmutnější konflikty bývají v rámci řešení pozůstalostí po úmrtí někoho z rodiny. Porovnat podobné nemovitosti v konkrétním regionu také může cenová mapa, což může být alespoň v první fázi nejrychlejší orientační vodítko při pokusech o nejméně bolestné vypořádání dědických vztahů.
Hodnotu pozemků určuje velikost, lokace a také jeho využití. Jinou cenu bude mít trvalý travní porost, orná půda a jinou stavební parcela. Rozhodující je také napojení na inženýrské sítě, příjezdová cesta, dostupnost MHD, železnice, vzdálenost nejbližších sousedů… Jinou hodnotu má pozemek na periferii města, jinou v centru nebo na venkově.
Čím dál víc lidí ale začíná dávat přednost vlastní výstavbě před bydlením v pronajatých bytech, či domech, i když ceny pozemků také rostou a dosáhnout na hypotéku je stále těžší. Najít ale vhodný pozemek není úplně jednoduché. Nedostatek stavebních parcel je zřejmý v okolí velkých měst, zejména v okolí Prahy, někde prakticky nedostupný. Cena za m2 se pohybuje od 5000 do 10 000 Kč. I když například v Říčanech u Prahy, což je velmi luxusní příměstská adresa jsou klienti ochotní zaplatit i dvojnásobek. V centru města pak není výjimečná cena až 10 milionů korun za výměru 500 m2. Zorientovat se v aktuálních cenách Vám pomůže cenová mapa Prahy.
Díky pohodlné dostupnosti do metropole je žádané také Plzeňsko, cena za metr čtvereční se tak může pohybovat kolem 5000 korun.
V centru Brna se ceny pohybují okolo 14 000 Kč za m2 a také Brno zdaleka neuspokojuje poptávku.
Cenová mapa pozemků ve městě Ostrava eviduje průměrnou cenu zasíťovaných pozemků okolo 3000 Kč za metr čtvereční, v nejbližším okolí pak přibližně za polovinu.
Olomouc – oproti Ostravsku – pravděpodobně kvůli dostatku pracovních příležitostí a čistšímu životnímu prostředí už zasíťované pozemky nabízí průměrně za 6000 Kč/m2, mimo centrum města se ale dají pořídit kolem 3-4 tisíc.
Jako příklad si opět můžeme uvést námi jednu z prodaných nemovitostí. V roce 2015 jsme prodali stavební pozemek v obci Jirny, okr. Praha východ o celkové rozloze 1 160 m2 za cenu 2 500 000 Kč. V porovnání s ním jsme v roce 2022 v obdobné lokalitě prodali také stavební pozemek o celkové rozloze 982 m2 za cenu 8 999 999 Kč. To znamená během pěti let neuvěřitelný nárůst ceny o 260 % !!!
S přibývajícími potravinovými skandály a neustálým porovnáváním kvality dostupných potravin dovážených do našich obchodních řetězců, čím dál víc lidí prahne po vlastních vypěstovaných produktech. Není nutné si hned pořizovat rozlehlý pozemek pro namáhavé farmaření nebo rozlehlý ovocný sad. Málokdo by takové pozemky byl schopný v dnešní vytížené uspěchané době obhospodařovat. Ale stačí jeden dva záhony na pár keříčků rajčat, okurku, čerstvý salát nebo řádek ředkviček. Nemovitost, která disponuje pár čtverečními metry navíc, začíná mít cenu zlata. Venkovní bazény a pečlivě sestříhané udržované trávníky u domů pomalu nahrazuje zrytá půda. Zájem o zahrádky – ať už do osobního vlastnictví nebo do pronájmu v zahrádkářské kolonii – strmě vzrůstá. Navzdory klimatickým změnám a stále častějším obdobím sucha a nedostatku vody. Porovnat prodeje nebo pronájmy takových míst také umožňují cenové mapy pozemků.
Všeobecně se dá říct, že vzrůstá zájem o garážování jakéhokoli typu. Pryč jsou časy, kdy jedna rodina vlastnila jedno auto od doby pořízení až do jeho smutného konce. V současné době není neobvyklé, že každý člen rodiny jezdí svým autem. A často se obměňuje vozový park s uplynutím leasingu. Tím pádem je v provozu velké procento relativně nových a relativně drahých automobilů. Vzniká potřeba mít své plechové miláčky zabezpečené a pod kontrolou. Navíc parkovací možnosti v centrech velkých měst jsou omezené, a tak spousta majitelů vozů hledá jiné parkovací varianty. Při současném projektování novostaveb se už s parkováním většinou počítá, ať už zděnou garáží, nebo alespoň zastřešeným venkovním stáním. Starší nemovitosti často mívají garáž spojenou s kutilskou dílnou. Každopádně v rámci prodeje realit je garáž obrovská deviza, která navyšuje hodnotu nemovitosti. Cenové mapy to přehledně dokládají.
Při výstavbě nových bytových domů už developeři většinou projektují sídliště s parkovací plochou nebo počítají s podzemním parkováním, ale ani to často není dostačující. Parkovací stání si lze také pronajmout v parkovacích domech nebo podzemních garážích, ale nejlevnější varianta to není.
Stále více stoupají na ceně řadové garáže, běžné v minulém režimu. Většinou se nacházely na dosah sídliště nebo řadové zástavby domů. Aktuální cena takové garáže například v Praze se pohybuje okolo milionu korun a dá se předpokládat, že to ještě není cena konečná a bude mít stoupající tendenci. Brno uvádí 500-700 000 korun, Plzeň 350-500 000 a nejlevnější řadovou garáž nejspíš seženete na severu republiky. V Ústí nad Labem se dají pořídit kolem čtvrt milionu korun. Celorepublikový průměr se pak točí přes půl milionu Kč.
S vývojem cen nemovitostí se adekvátně proměňuje také výše nájmů. V důsledku méně dostupného vlastního bydlení a zpřísnění podmínek pro získání hypotečních úvěru se mění vývoj cen nemovitostí, a tím se ještě víc proměňuje výše nájmů. V Praze ceny nájemního bydlení za poslední rok rapidně vzrostly. Průměrně tak v Praze zaplatíme od 300-500 Kč měsíčně za metr čtvereční v nájemním bytě. Nejen ceny nájmů v soukromém sektoru, ale také prostory k podnikání nebo skladování postupně rostou. Pandemie koronaviru a následky války na Ukrajině zasáhly naši ekonomiku, nicméně i v těchto situacích lidé musí řešit bydlení a to nejen v souvislosti s pracovními příležitostmi nebo studiem. Některé firmy možná musely ukončit svoji činnost, ale někomu se naskytne příležitost rozvíjet nový byznys. Ne každý má možnost podnikat ve vlastním, a tak cenové mapy pronájmů bytů, kanceláří, technických prostor nebo pozemků Vám mohou být dobrým vodítkem při dalším rozhodování.
Podívejte se také na cenovou mapu prodaných nemovitostí naší společnosti, která se neustále rozrůstá. Jedná se o mapu, ve které jsou zaznamenané stovky prodaných nemovitostí za posledních 12 let. Naleznete zde byty, rodinné domy, pozemky různého druhu, ale také chaty, chalupy nebo garážová stání a to na území celé České republiky. Pro prodávajícího může tato mapa sloužit jako další vodítko pro stanovení ceny nemovitosti nebo si může udělat jistou představu o tom, zda je v jeho regionu ten správný čas pro prodej – u každé jednotlivé nemovitosti naleznete úvodní fotografii, cenu a rok prodeje. Kupující se dle mapy může rozhodnout, kde je nejvýhodnější nemovitost koupit, ať už z hlediska pořizovací ceny nebo míry zhodnocení za poslední léta.
A jak se v naší mapě orientovat? Máme zde tři typy ikon:
značí prodané rodinné domy, chaty, chalupy, garáže a garážová stání
značí prodané stavební pozemky, zahrady a další pozemky
značí prodané byty – od garsoniér až po prostorné 4+1
Jakmile si kliknete na příslušnou ikonu, zobrazí se vám fotografie prodané nemovitosti, již výše zmíněné údaje o prodeji, dispozice nemovitosti a její umístění. U vybraných nemovitostí naleznete místo fotografie rovnou videoprezentaci, kde si můžete danou nemovitost prohlédnout důkladněji.
Chcete-li se dozvědět více o tom, jak pracujeme a jak jsou s naší prací spokojeni naši klienti, podívejte se na náš seznam videoreferencí !