Všichni známe klasické střechy a na nich nevzhledné solární panely, které se sice mohou zdát na první pohled nehezké, ale jsou praktické. Jedinou nevýhodou, která se dotkne vaší peněženky, je ale bohužel fakt, že jsou méně efektivní. Naproti tomu solární střecha od Tesly působí mnohem elegantnějším dojmem a navíc pracují efektivněji.
Pojďme se společně seznámit s touto tématikou a porozumět solárním panelům a krytinám.
Na začátku by bylo dobré si říct, jak vlastně takový solární panel funguje. Je pravděpodobné, že jste se již někdy setkali s panelem, ale nevíte, na jakém principu funguje. Pojďme si tedy krátce vysvětlit princip, který probíhá v solárních panelech, kdy na ně dopadá sluneční záření.
“Fyzikální podstatou fotovoltaického článku je fotoelektrický jev, který objevil Alexandr Edmond Becquerel v roce 1839. Fotovoltaický jev je z fyzikálního hlediska charakterizovaný přímým vyražením elektronu z jeho oběžné dráhy fotonem slunečního záření. To umožňuje přeměnu slunečního záření na elektrickou energii. Vzájemným působením slunečního záření a polovodiče – křemíku – dochází k pohlcování fotonů a uvolňování elektronů.
Základním zařízením pro přeměnu slunečního záření a elektrickou energii je solární (křemíkový) článek. Tento článek vyrobí napětí cca 0,5 V. Rozměry jednoho křemíkového článku jsou obvykle 10×10 cm. Pro výrobu elektrické energie jsou články spojovány do většího množství, tzv. modulu. Vrchní strana článků je pokryta sklem (tloušťka 3–5 mm) a spodní strana je tvořena umělohmotnou fólií s hliníkovou mezivrstvou. Po tomto zapouzdření solárních článků vzniká solární panel. Panel musí zajistit hermetické zapouzdření solárních článků, musí zajišťovat dostatečnou mechanickou a povětrnostní odolnost.
Pro získání většího výkonu (napětí a proudu) je nutné sérioparalelně propojit více článků ‒ tak vznikne solární panel. Solární panely se vyrábějí v několika výkonových řadách od 10 do 300 W. Jsou zdrojem stejnosměrného elektrického proudu, jenž má obvykle pracovní napětí asi 16 V (pro menší výkony asi do 55 W), nebo vyšší pro výkony nad 55 W. Výkon dodávaný panelem je velmi proměnlivý (podle slunečního svitu, oblačnosti a podobně), a proto součástí těchto systémů je vždy akumulátor. Energie zachycená panelem se akumuluje tak, aby dodávka elektrické energie byla rovnoměrná a byla k dispozici i v noci.”
(Zdroj: http://proelektrotechniky.cz)
(Robot na čištění fotovoltaických panelů na louce)
V Česku je téměř typické, že pokud pojedete okolo některých měst, mnohdy uvidíte dlouhé černé louky. Těmi černými loukami jsou solární panely postaveny na zelené trávě. Není to pro oko lichotivé, a co se týče efektivity, nejsou na tom nejlépe, ale bohužel některé města tyto zrůdnosti povolily.
Na rozdíl od toho jsou alespoň malým pokrokem solární panely na střechách, které sice taktéž nelichotí lidskému oku, ale minimálně nezabírají zelenou plochu. Solární panely na střechu si dnes může pořídit téměř každý. Ovšem pokud chcete ušetřit nebo nechcete mít černé desky na střeše, ohlédněte se na inovaci fotovoltaická střešní krytina.
I na panelových domech se mohou objevit solární panely
Způsobů jak uplatnit výrobu elektřiny je mnoho. V dnešní době se firmy předhánějí kdo má lepší a snaží se vynaleznout co nejlepší produkt přiměřeně k ceně. Montáž fotovoltaických panelů na střechu je poměrně jednoduché a rychlé. Pokud jste si dosud mysleli, že panely lze mít jen na šikmé střeše, jste na omylu.
Montáž solárních panelů na plochou střechu není novinkou. Jediným rozdílem od té šikmé je ovšem to, že se dávají na ocelovou konstrukci, která je nastaví do požadovaného úhlu. Pokud si to stále nedokážete představit, tak si vzpomeňte, když jste jeli okolo nějaké černé louky, jakou ocelovou konstrukci panely měly. Je to na podobný princip. Uchycení solárních panelů na střeše je pak pomocí uchycovacích háků.
Pokud chcete fotovoltaické panely na svou střechu, určitě vás napadne jak je to s dotacemi. V případě, že máte zájem o solární panely na střechu rodinného domu, můžete si vybrat jaký druh solárního zdroje budete chtít a o jakou dotaci žádat. Pokud vás zajímají dotace na zateplení domu, máme o tomto tématu článek.
I takto zkráceně se můžete kouknout, na co všechno vám stát může povolit dotaci. Čili se nemusí jednat pouze o nový produkt, ale i na výměnu neekologického zdroje tepla. Prozkoumejte na co vše můžete dostat dotace na stránce s dotacemi.
Solární panely na střechu dotace. (Zdroj: novazelenausporam.cz)
Pokud hledáte ekologičtější variantu na výrobu energie, určitě vás napadla mezi prvními varianta solárních panelů. Může to být pro vás cesta, ale pojďme se kouknout na výhody a nevýhody těchto panelů. Jednou velkou výhodou může být fakt, že cena stále klesá, protože na trh přicházejí stále účinnější technologie. Okolo 4 000 Kč můžete koupit fotovoltaický panel o výkonu 320 Wp.
Pokud si říkáte, že to není tolik, nezapomeňte ale připočítat k ceně montáž, která zvýší cenu a případné náklady na investici (půjčka a z ní úroky a podobně). Na druhou stranu se vám může investice do malé solární elektrárny vrátit od 6 do 10 let.
V dnešní době najdete mnoho druhů a cenových relací, za určitý druh solárních panelů. Mezi nejlevnější řadíme nejčastěji ty asijské, které ale mají kratší životnost a nižší výkon. Pokud chcete vsadit na jistotu, je téměř stoprocentní, že si připlatíte. Jistotou jsou od renomovaných firem, mají vyšší účinnost a déle vydrží.
Ovšem pokud si budete vybírat od renomovaných značek, nedívejte se jen na cenu, ale vždy se nechte informovat o konkrétních modelech a jejich výhodách. Ne vždy znamená vyšší cena vyšší kvalitu a délku životnosti.
Pokud chcete termické solární konektory například na ohřev vody, musíte počítat, že za instalaci jednoho metru čtverečního zaplatíte od pěti do patnácti tisíc korun. Ročně vám tak může vytvořit 500 KWh. Koukneme se tedy na příklad od EONu.
V případě elektřiny je to o dost jiné. Za jeden metr čtvereční fotovoltaické elektrárny včetně instalace zaplatíte totiž okolo 4 tisíc korun. Ročně pak vyrobí zhruba 180 KWh. Koukneme se tedy na druhý příklad od EONu. Ačkoli vás počáteční investice bude stát méně, návratnost investice je delší než v předchozím případě.
Peníze, které vložíte do ekologičtějšího bydlení se vám neztratí nikdy, navíc nezatíží přírodu a vy ušetříte. Strategie win win (vzájemný prospěch uspokojen) opravdu funguje. Pojďme se ale kouknout ještě na druhou možnost, kterou nám nové možnosti nabízejí.
Americký podnikatel a vizionář Elon Musk stojí za celou řadou zajímavých projektů, vedle výrobce autonomních automobilů Tesla jmenujme vesmírný program SpaceX, internetový platební systém PayPal nebo společnost SolarCity – dceřinou společnost Tesly, specializující se na fotovoltaiku. Musk se zasloužil o velký posun a pokrok co se fotovoltaiky týče.
Právě poslední jmenovaná společnost ve spolupráci s Teslou představila na podzim roku 2016 horkou novinku v oblasti energeticky soběstačného bydlení. Oproti nevzhledným solárním blokům nabídl Elon Musk ve své prezentaci koncept klasických tašek, vyměnil obludné černé desky za klasický design. Toto může být vaše i volba, pokud nechcete obrovské solární panely. Tašky, které v sobě integrují solární články, totiž nevytváří nedbalý nebo přeplácaný dojem. Jednou velkou nevýhodou ale může být i to, že jsou finančně dražší a mají větší náročnost výroby. Dlouhou dobu se tak mohli dostat do výroby a na širší trh, a proto je Tesla instalovala jen na pár domů, i na Muskovo sídlo.
Problémy, které s novým výrobkem přicházely a zároveň s elektromobilem Modelem 3, byly neúnosné, a tak pokračovala snaha vyvinou solární tašky, které by byly jednodušší na výrobu. Nakonec se to povedlo, konkrétně u modelu třetí generace tohoto produktu.
(Zdroj: Tesla.com)
A tak byla na konci roku 2019 uvedena třetí generace solární střešní krytina s názvem Solarglass (Solární sklo). Jak uvedl Musk, v třetí generaci došlo k zvětšení solární tašky, ke zvýšení měrného výkonu, což představovalo velký pokrok a snížení dílů a nutných sestav.
Dalším benefitem byl fakt, že došlo ke zrychlení montáže u zákazníka oproti předchozí generaci, takže cena klesla zhruba o 40%. Sám Musk ale zmínil, že je investice smysluplná v případě, že musíte vyměnit starou střechu za novou nebo budete mít nově postavenou (u nového domu). Velkým lákadlem Tesla nalákal na svém webu, kde uvedl, že instalace nové solární krytiny vyjde levněji než nová s nainstalovanými solárními panely.
Protože chce se Musk chce přiblížit více k zákazníkům, plánuje přesunout do Evropy Giga Berlin (pro evropský trh) a Číny Giga Shanghai (pro čínský trh). Momentálně výroba probíhá v Giga New York, kde momentálně probíhá výroba pro evropský a čínský trh.
Giga New York (Zdroj: elonx.cz)
Ovšem když se vlak začal rozjíždět, tak i koronavirus Teslu stopnul. Tesla začal ve velkém nabírat zaměstnance a úzce spolupracovat s místními firmami zabývajícími se montáží střech a ani do chvíle, kdy měli necelých tisíc domů za týden, nepřišel problém. Bohužel po tom, co se celý koloběh rozeběhl, přišla pandemie a vše pozastavila.
Díky tomu musel Tesla zavřít i svoje továrny. Následně byly uzavřeny i úřady, které vydávají povolení na instalaci solárních tašek. A proto přišel i další problém. I když byl vyšší počet zaměstnanců a výroba byla také vyšší, i přesto musela Tesla zrušit některé objednávky a vrátit zálohu za tisíc dolarů. V emailu, které Tesla rozesílala stálo, že nemůže uskutečnit instalaci z důvodu velké vzdálenosti od nejbližšího střediska firmy.
Tesla na svých stránkách neuvádí přímou cenu, protože se vždy jedná o unikátní projekt na každém domě, který ovlivňuje nespočet faktorů. Záleží samozřejmě na velikosti střechy nebo složitosti instalace. Uvádí, že odhadovaná cena pro výkon 10 kW je v přepočtu okolo 800 tisíc korun po odečtení dotací (v ceně jsou zahrnuty obyčejné i solární tašky). Státní příspěvek na solární střechy je 26% z původní ceny. Takže bez dotací vychází něco přes milion.
Informace od zákazníka Tesly víme, že instalace trvala Tesle 15 dní, kde se instalovali solární tašky o výkonu 18 kW. Celá střecha (rozměry 315 metrů čtverečních) tedy stála 1,7 milionu korun – z toho 1,1 milionu korun stály tašky se solárními články. V přepočtu to tedy vychází na 66 korun za W (cena uvedena je bez dotace a daňových úlev). Fotovoltaická střecha a její cena není sice možná nejlevnějším způsobem, ale je to investicí do budoucna.
Pokud máte zájem, můžete se kouknout na video, jak se solární tašky na střechu připravují přímo od Tesly. Video je sice v angličtině, ale uvidíte zde, jak střecha vypadá.
Parametry střešní tašky jsou rozměry 114,3 cm délka a šířka 38,1 cm. Tesla uvádí, že její produkt (krytina) by měla vydržet i krupobití do průměru krupky 4,5 cm, což je působivé. Co se týče ochrany proti větru, měla by vydržet do rychlosti 209 km/h. U požární odolnosti se ale může chlubit. Má ochranu Class A UL 790, která je nejlepší vůbec.
V případě, že jste se po tomto článku do Tesly zamilovali, dává na své střešní tašky 25 letou záruku, která se týká jak z hlediska výdrže tašky, tak i z hlediska odolnosti a jejím výkonu. Zatím je vyráběna pouze v černé barvě, ale co si budeme nalhávat, i černá dokáže vypadat na střeše elegantně a decentně.
Pokud jste si nebyli jisti, i Tesla vyrábí bezpochyby solární panely. Není to tak dávno, co došlo k změně a představení nové verze solárního panelu. Měla by poskytovat o 10% vyšší výkon a vyjde zákazníky levněji dle Elektreku.
Solární panel má rozměry 174 cm na 103 cm a tloušťku má 3,8 cm. Velkou výhodou vidíme v tom, že umí vytvořit energii o výkonu 340 W. Mezi vlastnosti patří jasně voděodolnost, ale zároveň odolnost proti tryskající vodě (IP56) s částečnou ochranou vůči prachu. V praxi to znamená jediné, vniknutí malé vrstvy prachu může vzniknout, ale nesmí se zde utvořit škodlivá vrstva.
Zajímavým faktem je, že by měla vydržet extrémní teplotní rozdíly a výkyvy. Uvádí se, že by měl vydržet teploty od – 40° do +85°. Tesla momentálně nabízí 4 velikostní varianty a tak se můžete sami kouknout na kolik panel od Tesly vyjde (Cena je orientační v závislosti na oblasti.).
Velkou výhodou může být i pronájem, který Tesla umožňuje. Za nízký poplatek si můžete solární panely pronajímat. Nejlepší je na tom to, že instalace je zdarma a pokud zákazník nebude s panely spokojen, může kdykoli odstoupit od smlouvy s Teslou, která zdarma odstraní panely ze střechy. To je velmi zajímavá nabídka, nemyslíte?
Odvraťme na chvilku zrak od Tesly.
Pro tuto chvíli byly prezentovány světově 4 základní varianty solárních tašek, první dvě vycházejí ze vzhledu samotného materiálu – texturované sklo a hladké sklo, další dva typy imitují pálené tašky nebo břidlici. Tvrzené sklo by mělo být odolnější oproti ostatním klasickým břidlicovým nebo hliněným krytinám, avšak přední výhodou zůstává samotný vzhled. Plně funkční fotovoltaický systém nijak nenarušuje celkový vzhled domu, naopak dodává esteticky něco navíc.
V současnosti ještě neznáme ceny, ale pokud budete chtít obdobný princip, mnoho značek se vydalo podobnou cestou. Nicméně měly by být nižší než klasické střechy, když přihlédneme k nízkému účtu za elektřinu.
Nesmíme brát novou střechu jako velký výdaje například při výstavbě domu, ale jako investici do budoucna, která má smysl a bude fungovat minimálně více jak 20 let. Ačkoli jsou někdy počáteční ceny vyšší, časem se návratností vrátí zpět za ušetřené peníze za elektřinu.
Sluneční kolektory na střechu nejsou jedinou zajímavostí v domě.
Během tiskové konference v říjnu 2016 Elon Musk také představil novou generaci domácí baterie Poweball, která disponuje dvojnásobným výkonem, než její předchůdkyně, a tím zároveň odhalil své řešení, které se jeví najednou tak jednoduché.
Pokud si zakoupíte solární panely od Tesly, můžete je plně využívat s Tesla Powerwall. Tato baterie se dokáže nabíjet, když je elektřina levná a když je drahá, tak se spotřebovává ze zdroje. Výhodné řešení, jak velmi ušetřit.
Spojením tří komponentů – solární střechy, baterie a elektromobilu totiž v blízké budoucnosti bude Tesla schopna pokrýt tři významné sektory – výrobu elektrické energie, skladování a transport. Nejprve pro domácí využití, později snad i pro průmyslové.
Lidská společnost se posouvá opět velkým krokem kupředu k trvalému rozvoji a efektivnějšímu využívání energie a možná, již za pár let, se tento způsob bydlení stane naprosto běžným standardem.
Na celou prezentaci Elona Muska se můžete podívat v originálu ZDE
Co si myslíte o solárních panelech VY? Je to jen pozlátko, které není dostatečně prozkoumané a nebo jste pro? Zaujal Vás spíš panel nebo krytina?
Velkou zásadní otázkou může být i ekologická likvidace panelů. Pokud se o tuto tématiku zajímáte, pravděpodobně víte, že i u nás jsou nejvíce rozšířeny fotovoltaické panely, které tvoří zhruba 95%. Tyto panely jsou podle zákonu č.185/2001 Sb., Zákona o odpadech, zařazeny do kategorie čtyři, díky svojí velikosti a “nebezpečnosti”. V této kategorii mimo jiné najdeme domácí spotřebiče, spotřební elektroniku nebo svítidla.
Pokud tedy nějaké solární panely máte a dosloužily, můžete je odvézt do sběrného dvora, kde se o ně postarají. A kolik stojí recyklace jako taková? Cena, kterou zákonodárci určili je minimálně 8,50 Kč/Kg. Obvykle jeden takový solární panel o výkonu 380 Wp váží okolo 23 kg. A co to znamená pro vás?
Vlastně nic, protože pokud jste si panel koupili, recyklační poplatek byl součástí ceny. Výrobce ještě před tím, než uvedl panel na trh, musel zaplatit tuto částku. Recyklační poplatek tedy činil 195,59 Kč za jeden 23kg panel.
Všichni výrobci, co dodají solární panely, musí počítat s tím, že se z jejich produktu jednou stane odpad a protože mají zákonnou povinnost, zabezpečit a zrecyklovat budoucí odpad. A proto se výrobci všech elektrozařízení spojují do tzv. kolektivních systémů.
Aby každý výrobce nemusel zpětně odebírat a likvidovat svoje produkty na svém vytvořeném místě, a tak by musel vytvořit obrovskou síť na odběr (v každém kraji apod.), vytvořil se systém, ve kterém je seznam míst, na kterých se bude moct odevzdávat veškerý odpad od členů kolektivního systému.
Také byste chtěli solární panely, ušetřit za elektrickou energii ale nemáte ještě pozemek na výstavbu domu? Nezoufejte, rádi Vám pozemek najdeme …
Líbil se Vám náš článek? Přihlašte se k odběru, příště Vám pošleme další …