Náš domov je pro všechny z nás velmi důležitý, znamená pro nás více než stavbu. Hledáme v něm útočiště, pocit bezpečí i své blízké. A proto ho dekorujeme podle vlastních představ do různých stylů, které si dnes představíme. Co vlastně moderní bydlení je? Slovo „moderní“ můžeme nahradit slovem „trendy“ nebo slovem „dnešní“. Zároveň mnohdy moderní může i znamenat dostupný. Proč? To si ukážeme v dnešním článku.
Na začátku je důležité si uvědomit, jaký styl je nám nejblíže. Každý se zamiluje do jiného stylu a cítí se v něm pohodlně. Ať už máte byt či dům, dalším bodem je promyslet cenovou relaci. Pokud chcete celý byt nebo dům v jednom stylu, může Vás přijít na nemalé peníze a ne vždy může vypadat vkusně. Zkuste využít i prvků, co už jsou v dané nemovitosti dány. Bydlíte ve starém pražském bytě, kde jsou ještě zdobené dveře, vysoké stropy a specificky rozložen Váš byt? Využijte toho! V tomto bytě by se nejlépe vyjímalo glamour stylu nebo francouzskému stylu? Použijte ho!
Venkovský styl bydlení nenajdeme jen na venkově. Stal se velkým trendem a čím dál více úspěšným. Velmi často se objevuje kombinace bílé s černým kováním a deskou v dekoru dřeva, ale není to nutnou podmínkou. Může být zdobený, ale zároveň v něm můžeme najít i jemné prvky. Zároveň venkovský styl obvykle bývá v matu, ne lesku. Mohou se zde objevit prvky z ratanu. Tento styl lze přeložit i jako selský nebo vesnický styl bydlení.
Když se řekne Francie, vybaví se mi jako první Provence. Vybaví se Vám také? Tento styl je hojně zdobený, ale spíše nábytku než ornamentů na dekoračních předmětech. Francouzský styl je velmi elegantní už při prvním pohledu. Hlavním a všemi známým komponentem tohoto stylu je křišťálový/skleněný lustr, který obvykle bývá v obývacím pokoji nebo jídelně.
Co se týče obývacího pokoje, obvykle zde bývá velká sedačka s křesly na nožičkách. Dále se interiér vyznačuje zdobením a romantičností. Doplnění květinami, svíčkami, polštářky nebo něžnými nerušivými prvky. Pokud doma chcete mít opravdovou Francii, navštivte pár antikvariátů, nakupte svazky starých knih a doplňte interiér proutěnými košíky. Glamour je v tomto případě velmi důležitá část, která tento styl oživí, a proto jako tečku na dortu přidejte do pokoje pár zlatých detailů, ovšem je důležité to nepřehnat, mohlo by to vypadat kýčovitě.
Závěsy jsou dalším hlavním prvkem, nejlépe pokud jsou u francouzských oken, bývají světlé barvy, aby podkreslily romantičnost, vzdušnost a nenarušovaly zbytek interiéru. V tomto stylu je důležité prosvětlení místností. Stěny nemusí být čistě bílé, mohou být polepeny tapetami s jemným květinovým vzorem. Tento styl nemusí být čistě o bílém nábytku, ba naopak. Jedná se zde o všechny přírodní barvy až po tmavé, které musí být doplněny prosvětlujícími prvky v interiéru.
Ať už si vyberete jakýkoli, každý Vás uchvátí něčím jiným. Boho je zkrácením slova bohémský, který se poprvé objevil v 19. století ve Francii. Klade důraz na vztah k přírodě, proto se hojně objevují prvky z dřeva i bambusu. Obvykle je ve světlých barvách v kombinaci s několika výraznými prvky. Místnosti působí příjemným vzdušným dojem, tudíž nejsou přeplněny zbytečným nábytkem. Třásně, nespočet polštářů, háčkované přehozy, to vše vystihuje bohémský styl.
Pokud chcete domov po skandinávsku, připravte se na světlé barvy. Díky své poloze na mapě je zde málo světla. To je důvod, proč se tento styl vyznačuje světlými barvami – když není světlo venku, musí vyzařovat z domu. U tohoto severského stylu je dalším znakem – oproti českým domácnostem – úplné omezení záclon. Proto je tento styl vzdušný a nepřeplácaný, pokud chcete opticky zesvětlit místnost, přidejte zrcadla. Skandinávský styl interiéru se těší čím dál větší oblibě. Využívání dřeva, díky lesům na severu je v tomto stylu dost zásadní, proto dbejte na přírodní materiál. Neuděláte chybu, když do interiéru přidáte kůži s kovem, je to další typický znak pro tento styl. Obdobný tomuto stylu je i norský styl bydlení.
Industriální styl bydlení bývá obvykle velmi prostý. Typickými barvami je černá, bílá a šedá. Hlavní komponenty, které tvoří tento styl jsou beton a ocel. Ačkoli pro mnoho lidí je tento styl velmi strohý, těší se čím dál větší oblibě. Mnohdy se používají v nemovitostech s vysokým stropem, kde má své opravdové kouzlo. Industriální styl interiéru někteří přirovnávají k fabrikám nebo továrnám. Pokud jste na návštěvě u sousedů v obývacím pokoji uviděli neohozenou stěnu, kterou tvoří jen cihly, viděli jste další z prvků industriálu. K zútulnění interiéru se mohou použít i kovové cedule, vodovodní trubky, ze kterých se vyrábí i nespočet nejen dekorativních prvků, ale i nábytku.
Že jste o alternativním bydlení neslyšeli? Jedná se většinou o levnější a netradiční typ bydlení. Ceny domů mohou být příliš vysoké, a pokud máte vlastní pozemek, dá se řešit hned několik typů alternativního bydlení, pojďme se na ně podívat!
Mobilheim/mobilní dům bez podvozku je jako první příklad, který mě napadl téměř okamžitě. Pokud tento styl bydlení neznáte, hned Vám ho představím. Trend tohoto bydlení začal v USA v minulém století. Jedná se o dům, který bývá převezen na Vámi určené místo již hotov podle Vašich představ a parametrů. Převáží se jako nadměrný náklad a ukládá na místo jeřábem. Poté se připojují jen přípojky, nic jiného. Ačkoli máte vše připravené a existuje celá řada druhů, ať už rekreační nebo celoroční, největší problém je v tom, že zákony nedefinují přesně co s mobilheimem.
Pokud chcete bydlet celoročně nebo jako trvalé bydlení, musíte si požádat před výrobou o zvýšení stropu, aby splňoval podmínky pro trvalé bydlení. Obvykle bývá problém se schválením mobilního domu na úřadech. Hojně nelze na mobilheim dostat číslo popisné, pouze ve výjimečných případech. Cenově je velmi výhodný a domek tak můžete pořídit už od 700 000 Kč. Základní nábytek bývá v ceně. Vyrábí se v mnoha velikostech od garsonek po větší rodinné mobilheimy.
Mobilní dům s podvozkem je další obdobný princip bydlení. Jediný rozdíl je ten, že Vám zůstane pod domem (je možné ho po domluvě odstranit) kovový podvozek na kolech. A proto se tomuto domu říká mobilní, ačkoli za auto svého Mercedesu ho stejně nedáte, protože je moc těžký. Taktéž jako předchozí převáží se jako nadměrný náklad a ukládá na místo jeřábem. Jedná se o levnější variantu než je mobilheim bez podvozku. Vevnitř vypadá jako karavan, pouze o trochu větší. Nábytek bývá už v ceně, ale je starý a obdobný jako v karavanech. Tento mobilní dům můžete koupit už od 200 000 Kč. Co se týče zákonů, ani u tohoto typu domu není zákon rozumný, protože je to novější atraktivní bydlení a zákon jej ještě přesně nedefinoval. Pokud zůstane kovový podvozek, měl by být právně nenapadnutelný, ovšem jsou i situace, kdy tomu tak není.
(zdroj: tn.nova.cz)
Podkrovní bydlení je další zajímavou alternativou. Jsme národ velmi vynalézavý, dokážeme využít i místo na půdě. Přeci jen je to jedna z levnějších variant než hledat pozemek a k tomu i samostatné přípojky. Využíváte dům jako by byl dvougenerační. Pokud najdete v městském bytovém domě půdní prostory za přijatelnou cenu, je to nejideálnější investice, která je poslední dobou velmi vyhledávaná.
Chalupa nebo chata je také velmi oblíbený a lákavý typ bydlení. Tato varianta je levnější než koupě domu nebo bytu (pokud se nejedná o nějakou luxusní chalupu ve vyhledávané lokalitě). Vlastníte pozemek a chatu/chalupu k tomu. Jediná nevýhoda je mnohdy příjezdová cesta, bývají neudržované a dostat se v zimě k domu je náročnější. Pokud ale zvolíte místo dostupné, je to ideální cesta k Vašemu bydlení. Některé chalupy mají i číslo popisné a jsou vhodné k celoročnímu využívání.
Další možností je houseboat. Ten je sice omezen tím, že musíte mít vodu a zaplacené místo, kde můžete kotvit, ale je to další způsob bydlení. Dá se pořídit už od milionu korun. Velikostně je zhruba jako pražská garsonka, takže neočekávejte moc luxusu. Důležité je i myslet na opravy, které Vás mohou u starších modelů čekat.
„Menším bratrem“ mobilního domu je karavan nebo obytný automobil. Je to další varianta, která nestojí tolik, ale její nevýhodou je mnohdy velikost, vše bývá stísněné. Za další je důležité najít pozemek, na který ho umístíte. Nelze ho umístit na běžná parkoviště, ale na místa speciálně k tomu určená, případně na Váš vlastní pozemek. Lze ho i využít, stejně jako mobilní dům, jako dočasné alternativní bydlení pokud stavíte vlastní dům a nechcete platit nájem.
Jurta je další způsob, který zatím není tolik známý. Většina z nás si asi představí něco podobného jako eskymácké iglú a ano, vypadá obdobně. Má kruhový půdorys a taktéž jen jednu místnost. Oblibu si nachází v poslední době u lidí, kteří chtějí žít v souladu s přírodou. Při pořízení jurty musíte myslet na to, že bude vyžadovat pravidelnou údržbu. Střešní plachtu budete muset totiž měnit zhruba po 4-8 letech a stěny, po kterých bude stékat voda při dešti, pravidelně impregnovat 2x-4x ročně. Nicméně je dost levná- seženete ji zhruba už od tři sta tisíc korun. Záleží také na typu jurty, kterou si vyberete. Existují dva typy –plátěná, ale i slaměná.
Jako ukázka moderního bydlení je například maringotka. Nejen že je cenově dostupnější – to hlavně ocení mladé rodiny, ale nevztahuje se na ní například stavební povolení, ale pouze ohláška. I přesto musí stát na pozemku, který je určen pro stavbu rodinného domu (v případě trvalého bydlení) nebo na pozemku k rekreaci. Obvykle se skládá z jedné místnosti, musí se uzpůsobit v případě trvalého/celoročního bydlení.
Kontejner je dražší než maringotka, ale velmi atraktivní trend, který se pomalu dostává i do Čech. Že jste o něm neslyšeli? Ačkoli v Česku moc často lodní kontejnery nevidíme, můžeme si představit obyčejnou stavební buňku, která vypadá stejně. Záleží na zpracování, ale mnohdy ho nerozeznáte od běžného cihlového domu.
Nevadí. Rozhodně existuje nespočet dalších stylů, které Vás uchvátí.
Etno styl bydlení je jeden z přírodních stylů. Používá se primárně dřevitá barva, doplňuje se dekoračními předměty například obrazy z Afriky a podobně. Tento styl je lehký, vzdušný a proto je dobré dbát na to, aby nebyl přeplácaný. Vzory nejsou vůbec překážkou, ale obvykle se objevují světlejší barvy nebo v kombinaci tmavé a světlé. Ratanový nábytek vzdušně doplní obývací pokoj nebo ložnici.
Orientální styl bydlení má pod sebou spoustu pod stylů, které mají ale podobné znaky.
Indie má náboženské motivy, ornamenty a masivní tmavý nábytek. Textilie z přírodních materiálů, ručně tkaný koberec a typické jasné barvy.
Japonsko je známé vzdušností. Užití přírodních barev, rostlin, například bonsají, orchidejí nebo bambusu nebo výraznými dekoracemi například lampionu.
Čína je opačný styl Japonska. Měl by být co nejbarevnější, nábytek je nízký z masivního dřeva. Rozhodně nic nepokazíte dekoracemi s draky nebo čínským porcelánem.
Afrika je poslední zbývající styl. Základním pilířem je inspirace divokou přírodou a významné kontrasty. Tento styl nebude pro všechny už díky luxusním zvířecím vzorům nebo dokonce pravé kožešiny.
Retro styl bydlení je velice individuální a u nás je spojován s obdobím komunismu. Váže se k období 50. – 80.let minulého století. Pusťte si nějaký film z této doby a budete mít přesnou představu o tomto stylu. V oblibě byl dýhovaný nábytek, velké obývací stěny, tapety s geometrickými, či květinovými vzory. Některé dnešní babičky a dědečkové ještě stále žijí v bytech zařízených v tomto stylu. Mladší generaci naopak baví tento styl napodobovat.
Vintage styl bydlení je jeden z těch zdobnějších. Obvykle se zde využívá techniky patinování na nábytku v interiéru. Nevíte co je patina? Patina je technika, při které se obrušuje barva, aby nábytek vypadal starší, ošoupanější, použitější. Tato technika vypadá vzhledově velmi hezky a vytvoří i z nepříliš starého nábytku kousky s duší let minulých. Ošoupaný ale nemusí být jen nábytek, ale i dekorace.
Glamour styl bydlení je od prvního pohledu elegantní, bohatý a přepychový a hlavně lesklý. Pokud bydlíte ve starším domě, krásně doplní eleganci celého prostoru. Glamour je sice o přepychu, ale i masivu. Masivní nábytek bude dominantou všech místností, nemusí ho být v pokoji ani tolik, aby byl vzdušný a komponenty se vzájemně nerušily. Dominantou v ložnici i obyváku je nábytek čalouněný. Na pohovce spousta polštářků, které v tomto stylu nesmí chybět. Pro tento styl je spousta typických barev, ale hlavní jsou barvy kovu – zlatá a stříbrná. Lesk je v tomto stylu velmi žádoucí.
Nejlepší je kombinace matu a lesku zároveň, aby prostor nevypadal kýčovitě. Výrazný křišťálový lustr je stejně důležitý jako ve francouzském stylu, musí být hlavní dominantou, které si lidé jako první všimnou. Hrajte si s materiály, používejte hlavně hebké na dotek – satén, samet, měkkou kůži. Využijte koberců s dlouhým vlasem, jsou velmi elegantní. Pokud použijete do oken závěsy nebo záclony, nechte je až na zem, opticky zvětšíte místnost a podtrhnete ji.
Řecký styl bydlení je opět jeden z těch vzdušnějších. Hojně se využívají barvy v kombinaci bílá a modrá, to proto aby modrá opticky chladila místnosti od neúprosného sluníčka. Tento styl není nijak složitý, základem je jednoduchost – beton, kámen a dřevo. Použitím ratanu, rákosu nebo mořské trávy se přenesete do samotného Řecka, proto využijte tyto materiály na několik prvků ve Vaší domácnosti. Zároveň doplňte nábytkem světlých barev, tmavé přitahují sluneční paprsky více, proto se jich spíše vyvarujte nebo zkombinujte pouze pár prvky, v tomto stylu jde právě o opak.
Do interiéru použijte prvky se sluncem, krajkované přehozy případně vzdušné záclony opatřete kovovou sponou. Zasaďte si citrusovník nebo olivovník, krásně podkreslí styl. Místnost můžete oživit houpací sítí nebo závěsným křesílkem.
Mořský styl bydlení je hodně podobný řeckému, který jsme si již představili. Výjimkou jsou dekorační předměty. Nepřekombinujte zbytečnými prvky, ale snažte se doplnit námořnickými dekoracemi. Záchranný kruh, vesta, kotva nebo mušle. Nevynechávejte ale ani pruhy bílé a modré. Využívejte vzdušných materiálu na dokreslení.
Zámecký styl bydlení je velmi specifický. Pokud chcete klasický a ne moderní, řiďte se těmito radami: Nábytek by měl být z masivu, nejlépe styl baroko nebo rokoko. Tyto styly jsou primárně zdobené a to je hlavní pilíř zámeckého stylu. Zdobení veškerých prvků Vás přenese na zámek, například nožičky u pohovky a křesílek nebo zdobená postel v ložnici. Dále můžete využít květinové tapety.
Anglický nebo anglický venkovský styl by Vám mohl připomínat zámecký styl. Je hodně zdobený, moderní anglický je s využitím světlých barev – to proto, že Angličané moc často sluníčko nevidí a proto světlost používají alespoň v interiéru. Může se kombinovat i s tmavými komponenty, například knihovnou nebo sedací soupravou. Mnohdy takto vypadá chladně, ale zároveň elegantně. Starší anglický styl je zdobený hlavně tmavšími tapetami a tmavým nábytkem.
Holandský styl oplývá hlavně dřevitostí. Hnědá barva je základem masivního nábytku. Typickými pro tento styl jsou velká okna, protože tento styl si na světle zakládá. Holanďané si hlavně nepotrpí na lapače prachu. Jejich pokoje jsou minimalistické bez přehnaných prvků. Vrcholnou dekorací Vašeho bytu mohou být řezané nebo nakreslené květiny na obraze.
Rustikální styl by se dal nazvat přírodním. Základem je hojné využití dřeva. V textiliích vybírejte pečlivě, používejte například bavlnu nebo len. Do tohoto stylu dokonale sedí robustní kožené křeslo, které nebude jen designovým kouskem, ale i pohodlným. Doladěním může být krb nebo kamna, která rázem zútulní celý interiér.
Koloniální styl bydlení je někdy nazván vůní koření. V interiérech najdeme hlavně tmavé dřevo. Doplňujeme ho kůží, ratanem nebo jutou. Dekoračními předměty mohou být pouze jediné komponenty, ať už exotický vzor nebo soška. Je lepší se vyvarovat míchání několika barev a držet se v jednotné lince.
Posledními zmíněnými je italský styl, který kombinuje hlavně bílou až po světle hnědou barvu. Tento styl je elegantní vzdušný a doprovázen květinami. Na pohovce najdeme dekorační polštářky. Dále můžeme využít květiny k oživení interiéru.
A co vy? Jaký styl Vás nejvíce uchvátil?
A aby Vám neutekl náš další zajímavý článek, přidejte se k nám a my Vám ho příště pošleme …