20 tipů při nákupu nebo prodeji stavebního pozemku

Prodáváte či kupujete stavební pozemek?
Přinášíme konkrétní tipy, na co si dát pozor, čeho se vyvarovat a co všechno je dobré si zjistit, než se do toho pustíte.

20 konkrétních tipů, čeho se vyvarovat a na co si dát pozor, pokud budete prodávat nebo budete chtít koupit stavební parcelu.

1. PRÁVNÍ STAV
První důležitou součástí je právní stav. Je velmi důležité ověřit si, kdo je skutečným vlastníkem nemovitosti. Zda je to jedna osoba, nebo je to více spoluvlastníků. A také podívat se na to, zda pozemek není zatížen nějakou exekucí, zástavním právem, předkupním právem nebo věcným břemenem.

2. ÚZEMNÍ PLÁN
V územním plánu zjistíme, zda pozemek skutečně je, či není stavební. Z katastru tuto skutečnost nezjistíme, a proto si nechte vždy předložit tuto mapu.

3. REGULATIV OBCE
Na příslušných úřadech se zajímejte o to, zda obec má tzv. regulativ ohledně nové výstavby. Může se stát, že obec má nějaké omezení ohledně velikosti pozemku, velikosti zástavby a nebo to může být také sklon střechy.

4. INŽENÝRSKÉ SÍTĚ
Inženýrské sítě jsou velmi důležitou součástí stavební parcely – voda, kanalizace, plyn, elektřina a telefon. Zjistěte si, zda na pozemku tyto přípojky jsou, případně možnost napojení na tyto inženýrské sítě, jak jsou přípojky daleko a hlavně za jakých podmínek je možnost se na ty přípojky napojit. V některých případech se totiž stává, že existuje možnost napojení, ale za velmi drahých podmínek.

5. INTERNET A WIFI
Internet, wifi – to jsou moderní komunikační kanály, které dnes hrají velmi významnou roli. Zjistěte si pokrytí mobilních operátorů na daném pozemku, jaké jsou možnosti od poskytovatelů internetového připojení.

6. STAVBY A KOLAUDACE
Podívejte se, zda na pozemku není nějaká nezapsaná budova nebo stavba. Situaci vám totiž může zkomplikovat nezapsaná nebo nezkolaudovaná budova, která se na pozemku momentálně nachází.

7. GEODETICKÉ ZAMĚŘENÍ
Velká nepříjemnost se může stát v okamžiku, kdy tu bude nesoulad mezi katastrální mapou a skutečným stavem na pozemku. Někdy může být hranice parcel posunutá i o několik metrů. Nechte si ukázat, případně zaměřit přesné vymezení této parcely.

8. OPLOCENÍ
Je kolem stavební parcely oplocení? Je tam plot? Případně čí je ten plot? Toto jsou důležité věci, které hrají roli hlavně po finanční stránce. U větších parcel může totiž oplocení pozemku stát desetitisíce nebo i statisíce korun.

9. SVĚTOVÉ STRANY
Světové strany a poloha pozemku hrají také velmi významnou roli. Máte raději teplo a sluníčko nebo jste raději ve stínu?

10. PŘÍJEZDOVÁ CESTA
Příjezdová cesta k danému pozemku je velmi důležitá věc, kterou je dobré si ověřit. Je zde obecní cesta, nebo je to nějaká soukromá cesta? A existuje zde nějaké věcné břemeno ohledně práva chůze a jízdy? Toto je dobré zjistit nejen v těsné blízkosti pozemku, ale i v další návaznosti až na obecní nebo jinou místní komunikaci.

11. STAVEBNÍ UZÁVĚRA
Může se stát, že máte stavební parcelu, dle územního plánu je určena k výstavbě domu a přesto na pozemku nemůžete stavět. Jak je to možné? To proto, že obec má určitým způsobem v plánu zde dělat nějakou výstavbu, třeba obchvatu. Zjistěte si na příslušných úřadech, zda na stavební parcele lze skutečně stavět.

12. SOUSEDÉ
Doporučujeme si ověřit, kdo je vlastníkem sousedních parcel. Je dobré vědět, zda okolní pozemky vlastní fyzická osoba, nebo nějaká společnost, či třeba zemědělské družstvo. Dále je dobré se zeptat sousedů, jaké tam jsou mezilidské vztahy a dozvědět se něco o historii daného pozemku.

13. ROZBOR VODY
Pitná voda na pozemku je velmi důležitá. Ověřte si, zda v okolí je dostatek vody, zda je možno vybudovat vlastní studnu a jak je voda kvalitní. Pokud se na pozemku již studna nachází, nechte si udělat rozbor této vody.

14. POVODŇOVÉ PÁSMO
Příliš mnoho vody na pozemku je také velká nevýhoda. Zjistěte si, zda pozemek není v nějaké části parcely podmáčený a zda se nenachází v povodňovém pásmu.

15. RADONOVÝ PRŮZKUM
Udělejte si radonový průzkum. Existují různé mapy a průzkumy, kde odborníci jsou schopni vám říci, jak se na tom daný pozemek nachází.

16. OBČANSKÁ VYBAVENOST
Je dobré vědět, jaká je v okolí pozemku občanská vybavenost. Jak daleko je lékař, obchody, případně jaká je tam městská hromadná doprava, spojení vlakem, či busem.

17. OCHRANNÉ PÁSMO
Je dobré si zjistit, zda celá parcela nebo část pozemku se nenachází v tzv. ochranném pásmu. Může tam být třeba nějaké vedení, vodní koryto anebo vysoké napětí.

18. PAMÁTKÁŘI, CHKO
Nachází se váš pozemek v památkové zóně, případně v chráněné krajinné oblasti? Pak očekávejte svým způsobem i určitá omezení. Ověřte si na příslušných úřadech, jaké přesné omezení u toho daného pozemku je.

19. NÁJEMNÍ SMLOUVA
Zjistěte si, zda u daného pozemku není v současné době nějaká platná nájemní smlouva. Může to být například někdo ze sousedů, kdo má pronajatou část parcely. Nebo to také může být zemědělské družstvo, které obhospodařuje celý pozemek.

20. ŠIRŠÍ OKOLÍ
Zjistěte si, zda se v širším okolí pozemku nenachází nějaká negace. Může to být letiště, kamenolom, funkční prasečák a nebo skládka.


Máte další dotazy či připomínku?

Neváhejte nás kontaktovat na info(@)bydleninadoporuceni.cz

Tým Bydlení na doporučení

Komentáře

Přidat komentář