Od 1.1. 2018 začne platit novela Občanského zákoníku (účinného od 1.1. 2014), která vrací do českého právního řádu předkupní právo. O co se přesně jedná a jak ta změna bude vypadat oproti dřívějšímu stavu, si povíme v následujícím článku.
Starý občanský zákoník znal v případě změny vlastnictví věcí movitých i nemovitých tzv. “předkupní právo”. To znamená, že pokud jste spoluvlastníkem určitého majetku a rozhodnete se svůj podíl prodat či darovat, musíte jej dle předkupního práva nabídnout napřed dalším spoluvlastníkům. Známe předkupní právo smluvní, tedy situaci, kdy se dvě strany písemně předem dohodnou, my se však budeme zabývat předkupním právem vzniklým ze zákona.
Nový občanský zákoník předkupní právo vůbec nepřevzal a spoluvlastník tak mohl se svým majetkem nakládat tak, jak uznal za vhodné. Od 1.1. 2018 se ale zase vše víceméně vrací do starých kolejí. Předkupní právo bude zase platné jako ve starém Občanském zákoníku, jen s tím rozdílem, že se bude vztahovat pouze na věci nemovité. Předkupní právo se také neuplatňuje, pakliže jde o převod podílu na osobu blízkou, tedy na manžela/ku, rodiče, sourozence atd.
Předkupního práva se nemusí vždy využít. Spoluvlastník se jej samozřejmě může vzdát, což bude nově zapsáno v katastru nemovitostí. Díky novele bude opět možné zabránit převodu podílu nemovitosti jiné (nechtěné) osobě využitím svého předkupního práva. Ukážeme si to na příkladu:
Sourozenci Petr a Pavla zdědili po svých rodičích rodinný dům. Vztahy mezi nimi nejsou ideální, bydlet spolu určitě nechtějí, a tak se Petr rozhodl, že nabídne svůj podíl na domě k prodeji…
…řešení od 1.1. 2014 do 31.12. 2017:
Petr může svůj podíl nabídnout komukoliv na trhu, a protože mu jde primárně o zisk a nezajímá se o to, co bude dělat se svým podílem sestra (nebo třeba dokonce naschvál nechce, aby měla sestra možnost získat celý dům), nabídne ho tomu, kdo dá nejvyšší nabídku. Může se stát, že Petrův podíl koupí nějaká třetí strana, říkejme jí třeba Adam. Adam zrovna peníze nepotřebuje, ani nijak dál nakládat se svým nově nabytým podílem na domu. Pavla bude náhle potřebovat peníze a svůj podíl chce rychle prodat. Bohužel žádný zájemce není aktuálně v dohledu, zejména, když nemovitost má dalšího spoluvlastníka. Jediným případným zájemcem bude Adam a protože Pavla pospíchá, prodá svůj podíl Adamovi hluboko “pod cenou”. Adam pak vydělá nemalé peníze, protože dům jako celek má na trhu mnohem vyšší cenu.
…řešení od 1.1. 2018:
Petr dle zákona musí jako první svůj podíl nabídnout právě Pavle. Pavla je ve výhodě, protože při odkoupení tohoto podílu bude jediným vlastníkem nemovitosti. Může v něm pak bydlet nebo jej výhodně prodat.
K tomuto příkladu můžeme říci, že lednová změna je změnou spíše k lepšímu – sníží výskyt různých spekulantů, kteří mohou zneužívat nesnadných situací se spoluvlastnictvím (jako v našem příkladě) ve svůj prospěch. Jsou ale takové případy, kdy nám tato změna může celý prodej pořádně zkomplikovat:
Milan je majitelem bytu, ke kterému náleží i garážové stání, resp. má spoluvlastnický podíl k velkému garážovému stání. Svůj byt se rozhodne prodat…
…řešení od 1.1. 2014 do 31.12. 2017:
Milan nemá s prodejem bytu a garážového stání k němu náležícímu absolutně žádný problém a byt prodá.
…řešení od 1.1. 2018:
Aby mohl Milan prodat svůj byt i s podílem na garážovém stání, musí ho napřed nabídnout všem ostatním spoluvlastníkům nebo od nich získat potvrzení, že se svého předkupního práva vzdávají (a to musí být zaneseno v katastru nemovitostí). Milanovo velké garážové stání má ale dalších 200 spoluvlastníků, které musí kontaktovat, což z téměř běžného prodeje bytu dělá administrativně velmi náročný proces.
Vlastníte část nemovitosti a nevíte si s ní rady? Poraďte se s námi!