Jak stanovit cenu nemovitosti

Správně stanovit cenu při prodeji vaší nemovitosti je asi nejdůležitější část prodeje samotného. Prodávající má většinou o ceně předem nějakou představu. Nebude ovšem příliš vysoká, aby si moje nemovitost našla svého kupce a byla cenově konkurence schopná k jiným nabídkám? Nebo naopak nebude moc nízká a já se jako prodávající zbytečně připravím o zisk? Bydlení na doporučení vám přináší několik tipů, díky kterým bude pro vás určení ceny hračka.

Zhodnocení aktuální nabídky a poptávky

Co by každý prodávající měl nejspíš udělat jako první, je jakýsi průzkum trhu. Vlastním nemovitost, která je teď na trhu žádaná? Je velký rozdíl, pokud prodávám standardní hezký byt 2+1 po rekonstrukci ve větším městě nebo pokud prodávám atypický rodinný dům na samotě stojící na holé skále s jedinou příjezdovou cestou. Pro byt 2+1 ve městě budu mít přirozeně více zájemců než pro náš dům. Ovšem je také velmi pravděpodobné, že takových bytů jako je ten můj, bude na trhu v okolí více a to cenu sníží. Abych tedy svůj byt výhodně prodal, bude pak důležité určitě klást důraz na ty klady, kterými se má nemovitost odlišuje. Po zohlednění všech atributů by cena mého bytu měla plus minus odpovídat cenám všech okolních podobných bytů, které jsou aktuálně v nabídce.

Další aspekt, na který se musím zaměřit, je poptávková půlka trhu. Například za jakých podmínek aktuálně půjčují banky na hypoteční úvěry. Pakliže jsou ceny i podmínky úvěrů příznivé, přinese se to na trh více potenciálních kupců a pro nás to znamená, že můžeme cenu zvednout.

Tímto jsme určili hrubou cenu naší nemovitosti, teď se zaměříme na další body:



Okolí

Správné okolí je klíčové pro každou nemovitost – ať už k bydlení či k jinému účelu. U nemovitostí k bydlení záleží primárně na občanské vybavenosti (obchody, školy, školky, úřad, pošta, restaurace, sportoviště atd.) a dopravní dostupnosti (dálnice, silnice, MHD, dálková doprava, vlak, metro). Potenciální zájemce o nemovitost k bydlení určitě dá přednost nabídce, kde je vše pěkně při ruce. Možnému budoucímu majiteli komerčních prostor pro maloobchod půjde zase například o to, aby nemovitost stála na co nejrušnějším místě. Na stranu druhou jsou i stavení, kde mohou zájemci naopak vyhledávat prázdnější a klidnější místa – třeba domy k rodinné rekreaci. Jde v podstatě o to na jakou skupinu zájemců chcete cílit. Pakliže ale víte, že máte hezký byt pro rodinu se vším potřebným okolo, nebojte se to promítnout do ceny. Velkou roli určitě hraje i druh zástavby (obytná, rekreační, průmyslová,…) nebo v jaké čtvrti města či obce nemovitost stojí (centrum, okraj, předměstí,…).

Vybavenost

Prodáváte byt či dům s nějakým vybavením včetně nábytku? Nebo se jedná o úplně holé prostory bez kuchyňské linky nebo běžného vybavení koupelny jako je umyvadlo a vana? Dnes je asi nejběžnější prodej nemovitostí se základním vybavením, tzn. takovým, které nejde jen tak odnést – kuchyňská linka, umyvadlo, toaleta, sprchový kout, vestavěné skříně atd. Cokoli navíc je třeba zohlednit v ceně a naopak. Je ten nábytek běžný, obyčejný? Nebo se jedná o designové kousky vyrobené na zakázku? I to samozřejmě hraje svou roli. Jinak bude určitě ohodnocena nemovitost se zcela novou kuchyní a čerstvě zrekonstruovanou koupelnou, oproti místu, které takto nákladnou revitalizací neprošlo. A nejedná se rozhodně o malé částky – i ta nejběžnější základní vybavenost bývá v hodnotách desetitisíců či spíše statisíců korun. Nezapomeňme také započítat i vybavenost bytového domu – stav fasády a střechy, výtahu, rozvodů apod.

Právní vady

Je nemovitost zatížená exekucí, zastavěním či věcným břemenem? Nebo jedná se o nemovitost v dědickém řízení? To všechno jsou záležitosti, které prodej mohou spíše negativně ovlivnit (vyšší administrativní, procesní a časová zátěž), a tak se to také snadno promítne na ceně.

Další výhody a nevýhody

Vliv na cenu mohou mít ještě následující: výhled, orientace, podlahová plocha, stav objektu a osobitost nemovitosti (např. secesní bytový dům oproti “studené” novostavbě), exkluzivita nabídky (jen pro určitý okruh zájemců), druh vlastnictví (osobní oproti družstevnímu).

Při stanovování ceny nemovitosti je důležitá ještě jedna věc a to dostatečná objektivita. Nestačí vyzdvihnout jenom klady, ale je třeba myslet a zohlednit i zápory. Navíc to co může být pro jednoho nevýhodou, může být pro druhého výhodou a naopak. Často to bývá pro majitele velmi obtížné, protože k nemovitosti má citové pouto a spoustu “vad” na první pohled nevidí nebo tak trochu vidět nechce.

Potřebujete poradit s určením ceny Vaší nemovitosti? Nebojte se obrátit na Bydlení na doporučení, s. r. o.

info(@)bydleninadoporuceni.cz

 

 

Komentáře

Přidat komentář