V dnešní době stále ještě platí, že většina lidí, kteří si kupují nemovitost, využívají pro financování koupě hypotéku, příp. úvěr ze stavebního spoření. Pak je často velikou starostí kupujících vybrat co nejvýhodnější úvěrový produkt, který bude vyhovovat požadavkům na koupi či výstavbu.
Často se setkávám s názorem klientů – „ To si zvládnu zařídit sám!“, „ Mám výhodnou nabídku od mé banky, kde mám účet a kde jsem dlouhodobým klientem.“ V našem dnešním článku se pojďme podívat na to, jestli je vyřízení hypotéky u Vaší banky opravdu tak jednoduché a hlavně výhodné.
Pojďme si říci všechna pro a proti.
Jak jsme již psali v našich minulých článcích, situace na trhu nemovitostí je stále velice dynamická a proměnlivá. O regulaci se díky obavám z nadhodnocení hypotečního trhu a následnému kolapsu bank důsledkem hypotečního selhání (o hypotékách jsme psali například zde) zajímá poslední léta daleko více i Česká národní banka. Dle vyjádření ČNB se nadhodnocení cen bytů dále mírně zvýšilo a dle výpočtů se ke konci roku 2018 pohybovalo okolo 15 % oproti zhruba 10 % o rok dříve. ČNB tedy připravila několik opatření, které by všechny banky měly respektovat. Zatím se ale jedná pouze o doporučení ČNB, nikoli povinná opatření. Přístup bank se zde proto v mnoha ohledech liší. Některé nabízejí podmínky benevolentnější než jiné. To se ale velmi často odráží na úrocích.
Jedno je ale jisté – po implementaci doporučení České národní banky je dnes velice obtížné získat hypotéku, pokud nemáte alespoň 10% (ideálně 20%) vlastních prostředků. Banky nejčastěji poskytují úvěry do 80 – 90 % LTV (odhadní ceny nemovitosti). ČNB doporučuje, aby ukazatel LTV nepřesáhl u nových úvěrů 90% hranici u více než 5 % objemu nových úvěrů.
V praxi se navíc ukazuje, že mít 10 % (nebo 20 %) vlastních prostředků nestačí, jelikož bankovní odhady jsou často podhodnoceny (z důvodu opatrnosti), a navíc to není jediný výdaj, který kupující má. Musí investovat dále i do případné renovace nemovitosti, vybavení a v neposlední řadě představuje pro kupujícího významnou položku i daň z nabytí nemovitosti ve výši 4 %. O jejím zrušení se sice stále píše a hovoří, ale doposud ještě nebyla daň zrušena.
Navíc od loňského roku platily další podmínky (opět na doporučení ČNB) na bonitu žadatelů – tzv. DTI ((Debt to Income) a DSTI ((Debt Service to Income)).
Ukazatel DTI vyjadřuje poměr mezi výší celkového zadlužení žadatele o úvěr a výší jeho čistého ročního příjmu. Maximální úvěrová angažovanost činila v roce 2019 a začátkem roku 2020 devíti násobek ročního čistého příjmu.
Do celkového úvěrového rámce se započítávaly samozřejmě veškeré spotřebitelské úvěry, účelové úvěry, úvěrové produkty ze stavebního spoření, rámce kontokorentních úvěrů na běžném účtu (přestože nebyly využívány), rámce kreditních karet (přestože jste kartu vůbec nevyužívali a ani jste nevěděli, kde jí máte) a ostatních hypotečních úvěrů.
Započítávaly se i určitým podílem (někdy 100% podílem) i ty úvěry, kde jste figurovali třeba jen jako spolužadatel či ručitel, případně jste byli avalistou na směnce (u bianco směnky bývá částka navíc dost často neomezená a každá banka započítává jinak dle objemu avalovaného úvěru). Díky dopadům korona krize však ČNB v současné době nestanovuje horní hranici tohoto ukazatele, při níž by úvěr neměl být poskytnut.
Ukazatel DSTI vyjadřuje poměr mezi měsíční splátkou veškerých úvěrů včetně aktuálně žádaného úvěru proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu žadatele (do všech úvěrů se počítá i kontokorent, kreditní karta, hypotéka apod.). V roce 2019 a počátkem roku 2020 musela činit tato splátka maximálně 45% čistého měsíčního příjmu žadatele. I zde ČNB díky dopadu Covidu 19 dala úlevu – v současné chvíli ČNB doporučuje, aby tento ukazatel nepřesáhl hodnotu 50 % u více než 5 % objemu nových úvěrů.
Je jednoduše velmi složité se v dané problematice vyznat, natož do hloubky. Pokud potřebujete při pořízení bydlení hodně počítat, abyste dosáhli na optimální hypoteční úvěr, a ještě Vám něco zbylo, je opravdu nejlepším řešením vyhledat kvalitního finančního poradce, který se orientuje napříč hypotečním trhem.
Má totiž přehled o tom, jak jednotlivé banky hodnotí bonitu žadatelů, jak probíhá úvěrové schvalování, co vše se dokládá (a nedokládá) k úvěrovému obchodu. Právě toto jsou extrémně cenné informace, které Vám usnadní spoustu času při vyřizování. A samozřejmě se orientuje i v doporučení ČNB. Přehled jednotlivých kritérií pro banky k získání hypotečního úvěru najdete přímo na stránkách ČNB zde.
Finanční poradce Vám i poradí, jak získat oněch zbylých 20 % (10 %) na dofinancování nemovitosti. Řešení totiž existuje, přestože není ideální. Snaha ČNB o zamezení „přeúvěrovanosti“ žadatelů totiž v praxi vede k tomu, že si berou úvěry bokem, případně na jinou osobu, případně si půjčují zbylé prostředky u rodiny, někdy i u nebankovních společností, kde se měsíční splátka nepropíše do bankovních registrů a banka je tedy „nedohledá“.
Všechna tato alternativní řešení mohou být paradoxně tak nevýhodná, že Vás mohou dostat do dluhové pasti daleko snáze, než „proklínaná“ 100% hypotéka, která byla dříve běžně dostupným řešením při financování nemovitosti.
SPOČÍTEJTE SI SVOU HYPOTÉKU:
Čeká Vás kolotoč mnoha činností, které musíte zařídit a hlavně ohlídat.
Jak to bude v praxi vypadat? Nejprve si musíte zjistit spoustu dostupných informací o kupované nemovitosti. S tím Vám dozajista vypomůže Váš realitní poradce nebo realitní kancelář. Pokud žádného nemáte, věřte, že přestože shánění vhodné nemovitosti a předběžné zajištění koupě bylo vyčerpávající, zdaleka nejste u konce. Je dobré nejdříve vybírat nemovitost, nebo vyřizovat hypotéku? Rozhodně je lepší pro kvalitněji vynaložený čas zvolit druhou variantu.
Ve zkratce by se dalo říci, že finanční poradce Vám usnadní každý z výše uvedených sedmi bodů a disponuje vědomostmi a přehledem o trhu, který pro Vás může mít zásadní hodnotu.
Dopředu je třeba říci jednu zásadní věc – za jeho služby nic neplatíte, protože finanční poradce je placen příslušnou bankou za uzavřený obchod – pro Vás je to tedy služba ZDARMA! Bance je to jedno – buď dá nějakou odměnu „paní na přepážce“, nebo provizi finančnímu poradci. Rozdíl je ovšem v motivaci – zatímco „paní na přepážce“ má stálý plat a nic jí moc netlačí k vyšším výkonům, finanční poradce se musí otáčet, aby se uživil.
Jak bylo řečeno, finanční poradce se orientuje v metodikách bank, zná konkrétní akce, které zrovna banky nabízejí a může tedy dobře poradit, kterou banku nejlépe zvolit pro konkrétního klienta a konkrétní záměr. Ušetří Vám tedy běhání po bankách a zjišťování informací.
Pokud Vám „paní na přepážce“ tvrdí, že je něco výhodné, finanční poradce ví, že je za tím nějaký háček a upozorní Vás na něj. Zatímco „paní na přepážce“ lobuje za svého chlebodárce, finanční poradce Vám vybere nejlepší nabídku pro Vás, ne pro banku. V tomto případě každopádně doporučuji ověřit si, jak je finanční poradce provizně hodnocen – doporučuji zvolit takového, který má sjednocené provize od všech bank a nehrozí, že Vám bude doporučovat banku, kde má nejvyšší provizi on, nikoli nejvýhodnější podmínky Vy.
Tak jako všude i u hypoték je to o kontaktech. Finanční poradci mají už své kontakty v bankách, mají na sebe navázané odhadce, kteří fungují rychle a spolehlivě, díky tomu bývá vyřízení hypotéky přes finančního poradce mnohem rychlejší. Častokrát mají domluvené i různé slevy na sazbách a proto může být hypotéka přes finančního poradce i levnější.
Většina finančních poradců navíc nemá stálou pracovní dobu, takže Váš večerní telefonát s otázkou, co Vás pálí, nebude problém vyřešit.
Máte tedy na výběr – buď si vše oběháte sami, bude Vás to stát čas a energii anebo vše udělá za Vás ZADARMO finanční poradce.
Já mám jasno. A co si vyberete Vy? Neváhejte nás kontaktovat!