Jak poznat dobrého makléře

Rozhodli jste se neprodávat svou nemovitost sami a svěřit se do rukou odborníka – realitního makléře? Podle čeho ho však vybrat a nespálit se? Realitního makléře totiž může dnes dělat v podstatě každý, kdo má příslušné živnostenské oprávnění. A co vše vlastně mohu od dobrého makléře očekávat? Pojďme se na to společně podívat…

Velká realitka nebo makléř samotář?

Na tomto paradoxně záleží téměř nejméně. Můžete mít zástupce velké, zvučné realitní společnosti, ale pokud vyšle k obchodu zmateného absolutního nováčka bez doprovodu zkušeného kolegy, nemusíte být daleko od obchodní katastrofy. Naopak makléř, který má 20 let praxe v oboru, stovky prodaných nemovitostí, může klidně pracovat sám a na výsledku to nebude znát, ba naopak. Výhoda realitních kanceláří je určitě ve větším zázemí a teamové spolupráci. Mají dohromady více kontaktů na případné zájemce, pomohou komplexně s financováním, umí řešit i složitější případy, se kterými se makléř samotář třeba nikdy nesetkal. Důležité také bude, podle jakého klíče si vybírají své obchodní zástupce a jaké na ně mají nároky. Obchod s realitami je hlavně o konkrétních lidech, jejich schopnostech, dovednostech a profesionalitě.

První dojem napoví hodně

Hned na první pohled by vám makléř měl být přinejmenším sympatický. Nebojím se říci, že by měla zapůsobit jakási chemie. Slušným oblečením počínaje, pevným stiskem ruky a úsměvem konče. Měl by na vás působit jako profesionál ve svém oboru, ale zároveň ne arogantně – jednat by s vámi měl jako se sobě rovným. Mezi prodejci/makléři/poradci se sem tam objevují jedinci, kterým jde jen o získání další zakázky, nikoli o pomoc klientovi vyřešit jeho momentální situaci. Zkrátka a dobře, makléř by vám měl od první chvíle sednout.

Otázky, samé otázky!

Správný makléř se hodně ptá, zejména na začátku vaší spolupráce. Dá tím totiž jasně najevo, že je u něj na prvním místě to, co si přejete vy a bude se pak snažit vašim představám co nejvíce vyhovět. A nebude ho zajímat na prvním místě pouze provize, nebo jen technické informace kolem nemovitosti. Budete ho zajímat primárně vy a vaše očekávání, která od obchodu máte. Jak by totiž mohl vědět, co chcete, když se vás na to nezeptá? Ovšem i tací věštci se občas objeví.

Komunikace

Správný makléř prostě komunikuje, aniž byste ho k nějaké akci museli vybízet. Víte vždy předem, jaký bude postup v dané fázi prodeje, co se chystá a co bude následovat. A když něco nehraje, nebo se nevyvíjí tak, jak jste si představovali, makléř je první kdo vás nejen informuje, ale rovnou i navrhne nějaké východisko. Není pasivní, nenechává nic “vyhnívat”. I když zrovna není vhodný zájemce v dohledu, průběžně vás informuje o tom, co dělá pro to, aby se co nejrychleji našel. Pokud jej zrovna nezastihnete, ozve se vám zpět hned, jakmile mu to situace dovolí a ne třeba po několika dnech.

Nadstandardní průvodce

Od spolupráce s makléřem na prodeji vaší nemovitosti nečekejte jen, že přijde, nemovitost vyfotí, umístí inzerát na internet, udělá pár prohlídek, po prodeji shrábne provizi a zmizí jako pára nad hrncem. Správný makléř by měl být jakýmsi průvodcem celým procesem prodeje. Společně byste třeba měli pracovat na přípravě vaší nemovitosti k prodeji, vyřeší s vámi vyplácení vašeho úvěru u banky, připraví jasnou a bezchybnou smluvní dokumentaci šitou na míru přímo vám a vašemu kupujícímu. Ale také vám po prodeji nezapomene připomenout například zrušení pojistky na nemovitost a odhlášení se z daně za nemovitost. Zkrátka a dobře myslí na vše, co by vás během procesu prodeje mohlo potkat.

Dobře orientovaný odborník

Asi nemusí nutně okamžitě znát odpověď na jakoukoli vaší otázku ohledně prodeje, ale určitě by se měl dobře orientovat v tom, co dělá. Na co odpověď nezná, zjistí a obratem vám to dá vědět.

Naše motto “Reality nás baví!” není jen prázdným heslem a na naší práci je to znát! Přesvědčte se sami.

info(@)bydleninadoporuceni.cz

Komentáře
  • Rady, novinky a tipy z oblasti nemovitostí

    Stačí vyplnit svůj email, na který Vám můžeme posílat rady, novinky a tipy z oblasti nemovitostí

    Vaše data jsou u nás v bezpečí! Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat. Poskytnutím emailové adresy souhlasíte se Zásadami o ochraně osobních údajů.
  • Kategorie